רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
די לריח-הפה הבואש (האליטוזיס)
מהי הנזלת וכיצד לטפל בה

סינוזיטיס- דר' גיא וולפין- רופא שיניים
הסינוסים הינם חללים בעצמות הגולגולת, מעין ''מערה'' במבנה העצם הבסיסי. הסינוסים הגדולים הינם סינוסי ה...

 

ריח פה בואש-פרופ' יהודה פינקלשטיי -אף אוזן גרוןן

 

                               
מהי הנזלת וכיצד לטפל בה

פרופ' יהודה פינקלשטיין  מנתח, מומחה ברפואת אף, אוזן וגרון
 
 האם הנך סובל מנזלת ומעוניין להיפטר ממנה?


מי מאתנו לא סבל פעמים רבות בחייו מנזלת? רבים ממשיכים לסבול מנזלת טורדנית הפוגעת קשות באיכות חייהם. כאשר הנזלת מלווה גם באטימות אף כלומר קושי בנשימת אף, הרי שהפגיעה חמורה יותר. מה היא נזלת? האם ידעת שהנזלת היא ביטוי למחלות שונות ומשונות הניתנות לאבחנה מבדלת וכך לאפשר גם טיפול מתאים?

האף איננו זוג פתחים בקדמת פנינו אלא איבר מורכב אשר אומנם בולט לפנים אך נמשך פנימה לעומק עד כמעט בין האוזניים. אנו נולדים כנושמי אף ונשימת האף חשובה ביותר לבריאותנו. האף מאפשר לנו לשאוף לריאות אויר מחומם ומסונן מחלקיקים גסים. בנוסף לכך האוויר מקבל באף תוספת לחות שגם היא חשובה לריריות הלוע, הגרון והריאות ע"מ למנוע התייבשותן וגירוי שלהן. האף מאפשר ע"י וויסות קצב הנשימה לאוורר טוב יותר את הריאות. בעוד שנשימת פה גורמת לייבוש ריריות הפה וכך לדלקת חניכיים ועששת. נשימת פה כרונית בילדים ומתבגרים יכולה לגרום לליקוי בהתפתחות שלד הפנים שלו משמעויות חמורות בחיים. בתוך חללי האף תבניות מורכבות ופתחים המובילים למבוך חללים סביב האף והם הסינוסים (גיתות האף). באף מדפים המכונים קונכיות ומחיצה המחלקת את האף לשני חללים. שטח הפנים של האף והחללים סביבו רב וברירית המצפה את האף וחלליו בלוטות ריר רבות. האף מפריש כמות ריר רבה באופן קבוע ע"מ ללחלח את האוויר הנשאף. כל עוד איכות הריר תקינה וקצב הפרשתו שווה לקצב אידויו הרי שאין באף עודפי הפרשה. כלומר כאשר האף בריא, אין עודפי הפרשה והריר הינו חסר טעם וצבע ואיננו מורגש כלל. במלים אחרות אין נזלת. לעומת זאת הנזלת היא הפרשה עודפת באף שבחלקה מתנקזת לפנים דרך הנחיריים וברובה דולפת לאחור כלומר ללוע. הפרשה עודפת זו היא תמיד ביטוי למחלת אף. מאחר ובאף בריא

מחלות האף יכולת להיות מחלות חולפות כגון מחלות ויראליות המכונות גם "הצטננות". אך גם מחלות שכיחות וחולפות אלו יכולות לגרום לסתימת פתחי החללים המחוברים לאף, ולהצטברות הפרשה מוגלתית בהם, כלומר לסינוסיטיס. ואז מחלה שכיחה של מספר ימים עם אי-נוחות זמנית מסתבכת הופכת להיות מחלה ממושכת הגורמת לשיעול ליחתי, לנזלת מוגלתית, לעיתים לקושי בנשימת אף, ולעיתים רחוקות יותר אף לכאבי ראש. לדלקת גיתות האף, כלומר סינוסיטיס השלכות כלליות ויכולה לגרום או להחמיר גנחת סמפונות (אסטמה) ויכולה לגרום לדלקות אוזניים.

סיבות אחרות לנזלת הן מחלות אלרגיות של האף. מצב שבו כתגובה לאבק, אבקני פרחים או חלבונים אחרים המצויים באוויר ונקראים אלרגנים, מתפתחת דלקת של רירית האף. הרירית תופחת, מפרישה ריר רב ולעיתים גם מלווה תחושת גרד באף או בחיך. במקרים אלו הנזלת בד"כ רירית ואיננה מוגלתית. אך גם נזלת אלרגית יכולה לגרום לסתימת הסינוסים ומחלת ולסינוסיטיס משנית. בניגוד לאמונות פופולריות, הרי שרופא אף, אוזן וגרון יכול לטפל גם בסובלים מאטימות אף עקב נזלת אלרגית ולפתור את בעייתם. תקלה בויסות העצבי של ריריות האף יכולה להביא לתפיחות הריריות של האף ולהפרשת ריר רבה ומחלה זו מכונה נזלת ואזומוטורית. מחלה זו נפוצה ביותר בימינו עקב השימוש הנפוץ בטיפות אף. באף לא רק מגוון רחב של מחלות כגון פוליפים וגידולים שונים, אלא גם ליקויי מבנה כגון סטייה של מחיצת האף, קונכיות גדולות וחוסמות ועוד. קבוצה חשובה באוכלוסייה היא אלו שלא טופלו בילדותם מייד באטימות האף שלהם ולכן סובלים מנשימת פה כרונית כל חייהם. לפציינטים אלו יש היצרות של חללי האף כחלק ליקוי כללי בהתפתחות שלד הפנים. הטיפולים האורתודונטים בהם טופלו אינם מתקנים את הנזק לעיתים הקשה שנגרם להם.

באף מגוון רחב של ליקויי מבנה ומחלות של האף והסינוסים שסביבו. למרות שהאף בולט לפנים הרי שאיננו ניתן לבדיקה אלא ע"י רופא אף, אוזן וגרון. וככל מצב ברפואה, בדיקת האיבר מאפשרת לאבחן את המחלה ולטפל בה. למרבית הצער הדבר איננו ברור וילדים ומבוגרים הסובלים מנזלת מוגדרים במקרים רבים כסובלים מנזלת אלרגית מבלי שנבדקו ע"י רופא אף, אוזן וגרון ואינם מטופלים כראוי. במקרים רבים ניתנים תרסיסים שונים ע"י מי שאינם רופאי אף, אוזן וגרון, כלומר בלי שהאף נבדק פנימה. חשוב לציין שטיפות אף גורמות להקלה מיידית אך במקרים רבים להתמכרות. עקב תופעת ה-rebound, כלומר לאחר שהשפעתם חולפת מופיעה תפיחות תגובתית קשה של האף ואז שוב נזקקים לטיפות. בהדרגה משך ההשפעה של הטיפות פוחת והטיפות נלקחות לעיתים יותר קרובות וללא הפסקה. בעקבות הפרסומות לטיפות אף רבים מתמכרים להן ונזקקים בסופו של דבר לניתוח ע"מ להפסיק את השימוש בהן.

בימינו הסיב האופטי מאפשר בדיקה אנדוסקופית של האף לאורכו ולעומקו. הבדיקה האנדוסקופית המבוצעת ע"י רופא אף, אוזן וגרון במרפאה מאפשרת אבחנה מדויקת ותכנון הטיפול. המתאים. בין אם טיפול תרופתי או טיפול ניתוחי. אף האטום כרונית לא ניתן לפתיחה אלא באמצעות ניתוח והדבר אפשרי כמעט תמיד וגם בלוקים בנזלת אלרגית. ובמקרים רבים הטיפול בנזלת ואטימות האף הוא ניתוחי. גם הניתוחים מבוצעים היום בחלקם הגדול באמצעות מכשור מודרני המבוסס על תצפית אנדוסקופית מעל המסך והניתוח מדויק ואיננו אלים. הניתוחים האנדוסקופיים בימינו כרוכים באשפוז של יום אחד, יעילותם רבה והסבל הכרוך בהם בד"כ איננו רב למעט אטימות אף ליום-יומיים עקב טמפונים המוחדרים לאף בתום הניתוח. כך שהאמרה שסינוסיטיס היא מחלה כרונית שאיננה ניתנת לפתרון בד"כ איננה נכונה.

מי שסובל מנזלת או קושי בנשימת אף זקוק לבדיקת רופא אף, אוזן וגרון. בדיקה טובה ולעיתים גם בסיוע הדמיה רנטגנית, כלומר בדיקת טומוגרפיה מחשבית מאפשרים הערכה מלאה וטיפול יעיל. טיפול נכון מוקדם ככל האפשר חשוב ביותר ובעיקר בילדים.

  

אתר הרפואה והבריאות INFODOC בעזרתו ניתן לאתר רופאים, פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה, לבדוק ערכים תזונתיים במחשבון הקלוריות ומחשבון התזונה המשוכללים ברשת ולקרוא מאות מאמרים בתחום הרפואה והבריאות.

WWW.INFODOC.CO.IL

 

 

 

תגיות רלוונטיות:אף אוזן גרון, נזלת, רופאים, מחלות, רופא, סינוסיטיס, אסטמה, כאבי ראש.