רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

שיקום הפה

שיטות שונות לשיקום הפה

במשוואה האסתטית שמאפיינת בני אדם כיום, יש מספר הנחות יסוד: אחת מהן היא שמראה ישר הוא תקין, ולכן גם אטרקטיבי. ניתן לראות ביטוי מובהק של כך בכל הנוגע לפה ולשיניים של האדם, שנדרש, כמובן, שיהיו ישרים ככל האפשר. אלא שפעמים רבות, המאפיינים הטבעיים של האדם לא מספיקים, ונדרש למצוא פתרונות שונים שיביאו ליישורם של השיניים והפה. אז באילו פתרונות מדובר? ומדוע מומלץ לשקול בחיוב שימוש בהם במקרה הצורך?

קווים לדמותו של יישור השיניים

כשמדברים על שיקום הפה במרפאת שיניים, מתכוונים לרוב ליישורן של השיניים – מה שנעשה באמצעות טיפולים המכונים "אורתודנטיים". מטרת העל של טיפולים אלה היא לתקן פגמים אשר קיימים במנח השיניים או לחילופין ביחסים שבין לסתות הפה, פגמים אשר ביניהם ניתן למנות רווח יתר, סגירה לקויה של לסתות הפה או הטייה חריגה של השיניים. את הטיפולים ליישור השיניים מומלץ לעשות מוקדם ככל האפשר, ורצוי לפני שכלל השיניים בפה מתחלפות להן. עם זאת, גם מבוגרים יכולים לבצע אותם באותה מידה של יעילות.

ברוב המקרים נעשה היישור באמצעות מכשור, קבוע או נשלף, אשר הצורות המקובלות שלו הן פלטות, גשרים ומכשירים פונקציונאליים אחרים. ההליך עצמו אינו כואב, אם כי אלה העוברים אותו עלולים בהחלט להרגיש אי נוחות מסוימת בימים הראשונים שלאחר הטיפול.

יש לציין שאף פה לא הפך לישר ביום אחד, וגם לא ביומיים. אין כאן פיתרון קסם, אלא נדרש הליך הדרגתי ארוך, אשר עשוי להימשך גם למעלה משנה וחצי. עם זאת, בכל אחד מהמקרים תותאם תוכנית הטיפולים הספציפית על פי גילו של האדם הסובל מפגם זה וחומרת הליקוי. באחריות הרופא המטפל לעדכן את האדם שניצב מולו על סיכויי ההצלחה של התהליך, כמו גם על פרק הזמן שנדרש על מנת להגשים את המטרה.

כל היתרונות של טיפול אורתודנטי

הנקודה המרכזית שצריך להבהיר היא שלא קשה למצוא סיבות בגינן טיפולים אורתונדטיים הופכים לחיוניים כל כך. המעלה הראשונה, כפי שנרמז מעלה, היא אסתטית במהותה: פה ושיניים ישרות ישפרו את המראה של האדם בעשרות מונים, והם למעשה הפיתרון היחידי שיכול לעשות זאת (פה עקום הרי לא הופך לישר בכוחות עצמו). מבחינה פונקציונאלית, הפה הישר מונע כאבים, אי נוחות או מחלות חניכיים, בהווה ובעתיד גם יחד, ומקל מאד על פעולות בסיסיות דוגמת לעיסת מזון – זאת מכיוון שכוחות הלעיסה, במצב הזה, מחולקים בצורה מיטבית. לפה הישר יש גם חשיבות היגיינית, שעה שברור שהמצב הזה הוא בריא יותר מבחינה רפואית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הדפס