רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
טיפול בדמנציה ובאלצהיימר
מהי מחלת אלצהיימר?
דיכאון קליני בגיל השלישי
איך לקבל גמלת סיעוד? - כן, גם אם חברת הביטוח דחתה
מדוע חולי סרטו לא מקבלים טיפול מתאים
בית אבות או דיור מוגן

בית אבות או דיור מוגן

רבים מאתנו חוששים מהרגע שבו הם או שיקיריהם יאלצו לעזוב את בתיהם לטובת מסגרת מגורים תומכת בעקבות אילוצי הגיל השלישי. ההחלטה לאיזה מסגרת היא חשובה ובעלת השלכות. שתי האפשרויות העיקריות ביציאה מהבית למסגרת כזו הן בית אבות ודיור מוגן. מעבר מהותי זה יכול להיות לעתים טראומטי ומטלטל גם לקשיש וגם למשפחתו ולכן לפני שמקבלים החלטה וכדי שהמעבר יהיה מוצלח ונעים ככל האפשר חשוב להיות קשובים לצרכיו הפיזיים והרגשיים של בן גיל הזהב ולבחון את יכולותיו הכלכליות.

 

המשותף לבית אבות ולדיור מוגן

ההבדל העיקרי בין יציאה מהבית לבין הכנסת מטפל הביתה הוא הפן החברתי שמציעים שני המוסדות. הן בבית אבות והן בדיור מוגן ניתן דגש על פעילויות חברתיות ועל פנאי. לדיירים קיימת האפשרות לאינטראקציה עם בני גילם – זהו בעצם העיקרון המשותף העיקרי בין שני המוסדות. כמו כן שני המוסדות מספקים את השירותים החיוניים בשלב זה של החיים: שירותי הסעדה, שמירה וביטחון, סיוע סוציאלי, סיוע פסיכולוגי, שירותי רפואה וסעד.

 

ההבדלים בין בית אבות לבין דיור מוגן

ההבדל העיקרי בין בית אבות לדיור מוגן טמון ברמת התפקוד של בן גיל הזהב – בתי הדיור המוגן נועדו תחילה עבור אנשים עצמאיים מבחינת תפקוד מנטלי ופיזי, עבור אנשים שלא זקוקים לעזרה סיעודית אך חשוב להם לשמור על איכות חיים גבוהה וליהנות מפעילויות חברתיות שלא נגישות עבורם בבתיהם. לעומת בתי הדיור המוגן, בתי האבות במתכונתם הראשונית נועדו לתת מענה לאוכלוסיית גיל הזהב הנמצאת ברמות תפקוד שונות: תשושים – אנשים הזקוקים לסיוע חלקי בפעולות שונות כמו רחצה, התלבשות והליכה, סיעודיים – אנשים הזקוקים לעזרה סיעודית צמודה ותשושי נפש אנשים שהוגדרו כך על ידי פסיכיאטר, לרוב מדובר במקרים של אלצהיימר או של דמנציה (ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי).

 

בין דיור מוגן לבית אבות – ההבדל הכלכלי

אולם היום ההבדלים בין המוסדות היטשטשו וניתן למצוא בשניהם מחלקות המתאימות לקשת הרחבה של רמות התפקוד – בתי הדיור המוגן התפתחו והתעצבו כך שהם נותנים מענה גם לאנשים תשושים או סיעודיים, ובתי האבות, אפילו אלה המוגדרים כבתי אבות סיעודיים, מותאמים גם לאנשים עצמאיים לחלוטין אשר רוצים ליהנות ממסגרת חברתית ותרבותית פורייה. אם כן, חשוב לעמוד על הבדל נוסף משמעותי: השהות בבית אבות, ברוב המקרים, תהיה יקרה פחות ולעתים אף תזכה למימון ממשלתי ואילו בתי הדיור המוגן יקרים וממומנים תמיד באופן פרטי ובהתאמה גם מתאפיינים במתקנים ובשירותים יוקרתיים יותר. הבדל נוסף באופן התשלום: בבתי אבות נהוג לשלם תשלום חודשי ללא דמי כניסה ואילו בדיור מוגן נהוג לשלם, בנוסף לתשלום החודשי, תשלום ראשוני גבוה הנקרא פיקדון או דמי כניסה.


איך בוחרים

היום כשמגוון האפשרויות כה רחב חשוב לבחון את המקום המיועד מכל בחינה אפשרית. יש להגיע למקום, לבחון את מתקניו ואת אופיו ואף מומלץ לעשות תקופת ניסיון ולבחון את ההסתגלות לפני שמתחייבים לתשלום. בנוסף כדאי להבין למה נזקק הקשיש ומה התקציב העומד לרשותכם. כאמור, זוהי החלטה בעלת חשיבות רבה הן לקשיש והן לבני משפחתו ויש לעשות אותה לאחר בחינה מעמיקה.

הדפס