רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
טיפול בדמנציה ובאלצהיימר
מהי מחלת אלצהיימר?
דיכאון קליני בגיל השלישי
איך לקבל גמלת סיעוד? - כן, גם אם חברת הביטוח דחתה
מדוע חולי סרטו לא מקבלים טיפול מתאים
בית אבות או דיור מוגן

מהי מחלת אלצהיימר-דר' אילן טל - פסיכולוג
מחלת האלצהיימר הינה מחלה נוירולוגית עם ביטויים נפשיים ותפקודיים- המחלה משפיעה גם על מצבו הנפשי של ה...

 

אפילפסיה-דר' יהודה ברק - נוירולוג
ההגדרה של אפילפסיה היא שני התקפי פרכוסים ללא סיבה נראית לעין. מתוך הגדרה זו משתמע שהתקף אחד של פרכו...

 

הילד ההיפוטוני-דר' יהודה ברק - נוירולוג
הילד ההיפוטוני, הילד החלש, הילד הרפה. אלו מושגים המשמשים בערבוביה ואין זה אלא שק של תיאורים קליניים....

 

טיקים בילדים- דר' יהודה ברק - נוירולוג
טיקים תנועתיים בילדים הם תופעה שכיחה. בין 4-10% מכלל הילדים יסבלו מטיקים בודדים, שנמשכים מספר שבועות...

 

הטיפול בדמנציה ובאלצהיימר – ד"ר אילן טל- פסיכולוג


 

החלק החשוב ביותר בנוגע לאלצהיימר הנו אבחון מוקדם ככל האפשר, שכן מירב הטיפולים הקיימים נועדו בעיקר למנוע הידרדרות של המחלה. לכן מקובל להמליץ על בדיקה על ידי מומחה גם כאשר ישנם סימנים ראשונים קלים. הבדיקה לרוב תכלול מפגש עם החולה ובן משפחה וביצוע מבחני זיכרון, התמצאות, שפה, ריכוז ועוד. במידת הצורך, יש לשלול גם גורמים גופניים היכולים ליצור תמונה דומה ולשם כך נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כבדיקות דם או בדיקות הדמיה של הראש.קיימים מספר מרכיבים לטיפול בדמנציה ובאלצהיימר:הטיפול התרופתי:

קיימות שתי מטרות לטיפול זה- מניעת הידרדרות המחלה, וטיפול בבעיות נלוות. למניעת ההידרדרות מומלץ לשלב שתי תרופות, כל אחת מקבוצת תרופות שונה. השלוב של שתי התרופות מהקבוצות השונות, אשר עובדות כל אחת בצורה שונה עשוי להאט את קצב ההחמרה אצל המטופל. הטיפול בבעיות נלוות חשוב לא פחות, והוא כולל טיפול נגד דיכאון, טיפול לבעיות התנהגות בלתי הולמת או מסוכנת, טיפול בבעיות השינה ועוד.

חשוב לציין כי טיפולים אלו אינם משנים את מהלך המחלה, אך הם מסייעים מאד בהקלה על הסבל של המטופל ומשפחתו. בעת קביעת הטיפול, על המומחה הרושם את התרופה להתייחס לחומרת הבעיה, מידת הסבל של החולה ומשפחתו, מידת הסיכון לו ולסביבתו והמידה בה המערכת המשפחתית מסוגלת להתמודד עם ההפרעה ההתנהגותית.


התאמת הסביבה לצרכיו של המטופל:

יש לקבוע למטופל סדר יום קבוע ככל הניתן הכולל גם יציאה מהבית- למועדון מתאים, למשל, או לטיול יומי בגינה הסמוכה לבית. במצבים מתקדמים, כאשר החולה נזקק להשגחה מסביב לשעון, ניתן להיעזר בשירותיהם של עובדים זרים. כיום בארץ קיימות חברות שונות המסייעות למשפחות בפנייה לביטוח הלאומי לקבלת סיוע כספי ולקבלת רישיון, ואף תומכות בעובדים הזרים בעת שהותם בארץ. חשוב מאד כי המשפחה תקבל תדרוך לגבי אופן הטיפול בחולה. המשפחה צריכה ללמוד כיצד להתמודד עם התנהגות שונה של המטופל ולאילו תופעות לוואי של תרופות עליהם לשים לב.לרשימת המאמרים המלאה WWW.INFODOC.CO.IL

תגיות רלוונטיות:אלצהיימר,דמנציה,הגיל השלישי,מחלה