רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
העתיד כבר כאן
צנתור להחלפת מסתם אאורטלי (אבי העורקים) במקום ניתו
הטיפול הקונבנציונלי ללב יכול לגרום להתקפי לב

העתיד כבר כאן
ההתפתחות הרבה שחלה באמצעי התקשורת בעשורים האחרונים לא פסחה גם על שירותי הרפואה ו...

 

הטיפול הקונבנציונלי ללב יכול לגרום להתקפי לב - פרופ' משה עירון

 

צנתור להחלפת מסתם אאורטלי (אבי העורקים) במקום ניתוח
שירות חדש במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב)

 


טיפול חדש בהיצרות המסתם האאורטלי נערכת מזה מספר חודשים במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב).
עד לאחרונה, עברו החולים הסובלים מהיצרות המסתם ניתוח לב פתוח אשר במהלכו הוחלף המסתם האאורטלי. לאחרונה, התפתחה טכנולוגיה, אשר באמצעותה ניתן לבצע, בעיקר בחולים להם סיכון ניתוחי גבוה, את הטיפול בהיצרות המסתם האאורטלי במהלך צנתור ללא צורך בפתיחת בית החזה.

אחד המבנים החשובים בלב הוא מסתם אאורטלי, הנמצא בין החדר השמאלי של הלב לאבי העורקים, ותפקידו, לווסט את כמות הדם היוצאת מן הלב בכל פעימה אל תוך אבי העורקים ומשם אל כל הגוף. בחלק מן האוכלוסיה, מתפתחת עם השנים היצרות של המסתם האאורטלי, ואז חלה ירידה בתפוקת הלב, הגורמת לקוצר נשימה, כאבים בחזה ארועים חוזרים של איבוד הכרה. הסיבות העיקריות להתפתחות המחלה הינם הסתיידות המסתם המתרחשת עם עליית הגיל. בנוסף לכך, חלק מן האוכלוסיה נולדים עם מום לב מולד שבו במסתם ישנם רק שני "עלים" (ולא שלושה כמו במסתם תקין), ואצלם קיימת שכיחות גבוהה גם כן של התפתחות ההיצרות האאורטלית.


עד כה ניתן היה להחליף את המסתם או לתקנו בניתוח לב פתוח בלבד. לאחרונה, לאור התפתחות טכנולוגית במהלכה פותח מסתם תותב שניתן "לקיפול" והכנסה לתוך צנתר, ניתן לבצע השתלת מסתם אאורטלי תותב במהלך צנתור, ללא פתיחת בית החזה. צנתור זה מיועד בעיקר לחולים עם סיכון ניתוחי גבוה במיוחד (חולים מבוגרים מעל גיל 80 ולחולים הסובלים ממחלות נוספות המעלות את הסיכון הניתוחי).

הפעולה החדשה מבוצעת בחדר הצנתורים, בהרדמה כללית קצרה, דרך צנתר המוחדר לעורק הרגל. דרך הצנתר מחדירים ומשתילים את המסתם התותב המחובר לרשת מתכת דמויית סליל תומך (סטנט). שיעור ההצלחה של הפעולה הינו מעל 90 אחוז.


הפעולה מבוצעת על ידי צוות רב תחומי בראשותו של ד"ר אריאל פינקלשטיין (מנהל מעבדת הצנתורים) , ובשיתוף פעולה עם פרופ' שמואל בנאי (מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית), מרדימים, אנשי אקו לב, אחיות וטכנאים.
ד"ר פינקלשטיין: "אני רואה הטכנולוגיה זו פריצת דרך ומהפיכה אמיתית בעולם הקרדיולוגיה ההתערבותית, אשר תהווה ללא צל של ספק עם השנים תשובה הולמת למחלת המסתם האאורטלי, ותצליח למנוע מרוב החולים במחלה את הצורך בניתוח החלפת המסתם. יש לזכור שהטכנולוגיה נמצאת עדיין בתחילת דרכה, ותוצאות לטווח ארוך עדיין חסרות בשל גילה הצעיר".