צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

Text/HTML

סימנים מקדימים לסרטן עור


בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בישראל מאובחנים כחולים בסרטן העור. הסיבה לכך היא בין היתר השמש החזקה שלנו, החשיפה הגבוה אליה ושכבת האוזון המתדלדלת. גורמים אלה הופכים כמעט כל נגע עור, לחשוד. כלומר: לכזה המצריך מעכב ולעיתים אפילו בירור מעמיק יותר על מנת לעמוד את טיבו.

מלבד חשיפה גבוהה לשמש והתדלדלות השכבה המגינה מני קרינתה קיימים גם גורמים משניים כגון: זיהום אוויר ועישון. אלה ידועים כגורמים המעלים את הסכנה מפני סרטן עור.
סרטן עור הוא למעשה תופעה המתרחשת בתאי העור ומעידה על חלוקה לא מבוקרת שלהם. קיימים שלושה סוגים של סרטן-עור:


1.    קרצינומה של תאי הבסיס – הוא השכיח מבין הסוגים השונים של סרטן עור. כשלושה מכל ארבעה מאובחנים בסרטן עור יאובחנו עם קרצינומה של תאי הבסיס. על פי רוב יתפתחו גידולים אלה באזורי המחשוף המועדים (כתפיים, זרועות ומחשוף)
2.    קרצינומה של תאי הקשקש – כ- 20% ממקרי סרטן העור המאובחנים יזוהו כקרצינומה של תאי הקשקש. מדובר בחלוקה משובשת של תאים בשכבת האפיתל של העור או בקרב הרקמות הריריות שבגוף. סרטן זה שכיח הן על גבי העור והן  בצוואר הרחם או בגרון.
3.    מלנומה – היא הסוג הקטלני ביותר של סרטן העור. כ- 1300 איש מאובחנים בישראל במהלך שנה בסרטן עור מסוג זה. אחרי ניו-זילנד ואוסטרליה ישראל נחשבת למקום שבו שכיחותו של סרטן זה היא מהגבוהות בעולם. בדומה לסוגי סרטן אחרים באברים אחרים, גם כאן, גילוי מוקדם של מלנומה יעלה סיכויי הריפוי בצורה משמעותית, בעוד שגילוי מאוחר עשוי להיות קטלני. נגע עור מסוג מלנומה מאופיין בצבעו הכהה (חום עד שחור), בשינוי גודל (כ- 5 מילימטר ויותר), בצורה א-סימטרית והיותו בולט מעל פני העור.


חשיבות האבחון המוקדם
גילוי מוקדם של סרטן בכלל ושל סרטן עור נחשב פעמים רבות בגדר מציל חיים. אם הופיעו בעורכם נקודות עור חדשות, כהות, רצוי כי עוררו את חשדכם ויאיצו בכם להיבדק על ידי רופא עור. אנשים בהירים בכלל ומנומשים בפרט כדאי שיכירו כל נמש, נקודת חן או שומה שמשנה את גודלה, צבעה או צורתה. הערנות הזו יכולה להציל את חייכם!
 
טיפול בסרטן העור
מרגע האבחון של סרטן העור ניצבות בפניכם מספר דרכים לטפל בו. ההחלטה באיזה מבין האפשרויות לבחור תלויה בגורמים רבים כגון: גילכם, סוג הסרטן שאובחן בעורכם והאם זהו מופע ראשון או חוזר שלו. מלנומה, לדוגמא, מגיבה על פי רוב באופן פסיבי לכימותרפיה, וברוב רובם של המקרים ימליצו הרופאים על כריתה של האזור הנגוע, באופן מקומי או רחב יותר. במקרים שהסרטן הוא בתאי הבסיס או הקשקש ונחשב לבעל סיכון נמוך יחסית, ניתן יהיה לטפל גם בהקרנה חיצונית, כימותרפיה מקומית וקריותרפיה (הקפאת התאים הנגועים). שיטה נוספת שנמצאת עדיין בבדיקת יעילות נקראת טיפול פוטודינמי העושה שימוש בתכשיר שעליו מוקרן גל אור באורך מסוים שמביא להשמדת התאים הסרטניים והטרום סרטניים.


טיפול בשיטת מוהס
שיטת מוהס לטיפול בנגעי עור סרטניים התפתחה בארצות הברית במאה הקודמת על ידי רופא בשם ד"ר פרדריק מוהס. באמצעות השיטה שפיתח ניתן לקיים כבר הליך הניתוחי בדיקה מיקרוסקופית של תאי העור שהוסרו ובכך לוודא כי הרקמה הנגועה הוסרה כליל. הניתוח מתבצע אך ורק על ידי כירורג פלסטי בכיר שהוכשר באופן ייעודי לטיפול בשיטת מוהס. היתרונות הגלומים בשיטת מוהס הם:
1.    ניתן לוודא כי הרקמה הנגועה הוסרה לחלוטין.
2.    ניתן לוודא כי לא הוסרה רקמה בריאה כחלק מהמאמץ להסיר את הרקמה הפגועה.
משום כך נעשה שימוש בשיטת מוהס בעיקר באזורים שלהם חשיבות אסתטית ברורה. כמו עור הפנים, הצוואר, הזרועות או המחשוף.
הדפס