צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

סקטן המעי הגס- סימנים מקדימים ודרכי טיפול

סרטן המעי הגס- סימנים מקדימים, אבחון ודרכי טיפולאחד מסוגי הסרטן הנפוצים בישראל הוא סרטן המעי הגס. מחלה זו שכיחה יותר בקרב אנשים מבוגרים (מעל גיל 50) והיא נפוצה בשיעור דומה בקרב נשים וגברים. סיכויי ההחלמה הם כ-90% כאשר הגילוי הוא בשלב מוקדם של המחלה.
המעי הגס הוא החלק האחרון של מערכת העיכול שלנו, אליו מגיע המזון המעוכל אחרי שהחומרים החיוניים נספגו במעי הדק ולפני שהפסולת מופרשת מהגוף.

הגורמים למחלה
המחקרים מראים על קשר בין התפתחות המחלה ובין גורמים הקשורים לתזונה ואורח חיים. נמצא כי תזונה עשירה בשומנים מהחי (שמקורה בעיקר בבשר אדום ובבשר מעובד) ומצד שני דלה בסיבים (פחות מדי פירות וירקות) מגדילה את הסיכון להתפתחות סרטן במעי הגס. כמו כן, נמצא קשר בין התפתחות המחלה לבין חוסר פעילות גופנית, עודף משקל ועישון סיגריות לאורך תקופה ארוכה. אמנם קיים גם גורם תורשתי גנטי למחלה, אך רק כ-5% מהמקרים נגרמים כתוצאה מגן פגום. מכאן שבמרבית המקרים ניתן למנוע את המחלה באמצעות תזונה נכונה (המבוססת על מגוון מזונות מהצומח), עיסוק בפעילות גופנית והימנעות מעישון.

תסמינים
הופעת הסימנים הבאים (או חלקם) עלולה להצביע על סרטן במעי הגס: שלשול או עצירות שנמשכים כמה שבועות ללא סיבה ידועה, הופעת דם בצואה, ירידה במשקל שאינה מוסברת, אנמיה (חוסר דם), כאבי בטן לאורך זמן, תחושה שלאחר היציאה אין התרוקנות מלאה.
תסמינים אלו יכולים להופיע גם מבלי שמדובר בסרטן במעי הגס, עם זאת חשוב בכל מקרה לפנות לבדיקה רפואית. במקרה והאדם מתעלם מהתסמינים, הגידול עלול לגרום לחסימה במעי ואז יופיעו כאבי בטן חזקים והקאות ויהיה צורך בניתוח דחוף.

אבחון
עם הופעת התסמינים יש לפנות לרופא משפחה, אשר ישקול האם להפנות לרופא מומחה גאסטרואנטרולוג, שיבצע בדיקה רקטלית שמטרתה לחוש האם ישנם גושים. במידה ויש חשד לסרטן, יופנה המטופל למספר בדיקות נוספות- בדיקת דם סמוי בצואה; בדיקת קולונוסקופיה- הבדיקה מתבצעת בהרדמה, צינורית עם מצלמה מוחדרת לפי הטבעת והיא מאפשרת להבחין האם קיים ממצא חריג במעי וכמו כן לקחת דגימות רקמה (ביופסיה). שיטה חדישה יותר היא קולונוסקופיה וירטואלית, המתבצעת באמצעות מכשיר CT. היתרון המרכזי שלה הוא שהבדיקה פחות חודרנית, והחיסרון הוא שאינה מאפשרת ביופסיה.
לאחר אבחון המחלה יתבצעו בדיקות נוספות במטרה לקבוע את היקף ומיקום הגידול. בדיקות אלו כוללות בין היתר: בדיקת דם (לגילוי חלבונים מסוימים המיוצרים ע"י התאים הסרטניים), בדיקת אולטרה סאונד של הבטן, סריקת CT  ועוד.

דרכי טיפול
הטיפול הראשוני הוא ניתוח להסרת הגידול, ובחלק מהמקרים זה גם הטיפול היחידי. במקרים אחרים (כאשר המחלה נמצאת בשלב מתקדם יותר והגידול התפשט לעוד אזורים) יהיה צורך גם בטיפול כימותרפי, כטיפול משלים לניתוח ועל מנת למנוע חזרה של הגידול בעתיד. הצוות הרפואי ימליץ על תכנית טיפולית שמתאימה לאדם הספציפי, בהתאם למצבו. לפני קבלת הטיפול תתבקשו לחתום על טופס הסכמה לטיפול. חשוב לוודא שאתם מבינים את היתרונות וההשלכות של סוגי הטיפול השונים.
ניתן לפנות לקבלת חוות דעת שנייה או להמשיך משלב האבחון לקבל מע
נה במרפאת מומחים המעניקה תחת קורת גג אחת ייעוץ, בדיקות ואפילו אשפוז לצורך ניתוח בבתי החולים הפרטיים ברחבי הארץ.

תמיכה נוספת
בנוסף לטיפולים שמציעה הרפואה הקונבנציונלית, קיימות דרכי טיפול אלטרנטיביות ומשלימות במחלת הסרטן. למשל, שיטות שעובדות על הקשר בין הגוף והנפש, שיטות שמקורם ברפואה הסינית, צמחי מרפא ועוד. מחלת הסרטן היא לא פעם קריאת התעוררות לשינוי אורח החיים שלנו- לא רק שינויים בתזונה, אלא גם קריאה להתבוננות מעמיקה: האם אני מצליח לחיות את החיים במלואם ולהגשים את החלומות שלי? שינויים אלו יתמכו בתהליך הריפוי שלכם.


הדפס