אכילת אגוזים משפרת את תוחלת החיים ואיכותם – קובי עזרא

על פי המחקר הגדול מסוגו, אנשים שאכלו קומץ אגוזים באופן יום-יומי היו בעלי סיכוי נמוך יותר בכ- 20 אחוזים למוות מסיבה כלשהי במשך 30 שנה מאשר אלו שלא צרכו אגוזים, אומרים מדענים ממכון סרטן דנה-פרבר, הקשורים להרווארד, ובית החולים בריגהם, ובית הספר לבריאות הציבור בהרווארד.

הדו"ח שלהם, שפורסם בכתב העת לרפואה של ניו אינגלנד, מכיל חדשות טובות אפילו יותר, והראה שאוכלי האגוזים הרגילים נמצאו רזים יותר מאלו שלא אכלו אגוזים, ממצא שאמור להקל על הפחדים שאכילת הרבה אגוזים להוביל למשקל עודף והשמנת-יתר.

הדו"ח בדק בנוסף את ההשפעה המגינה על גורמי מוות ספציפיים.

התועלת הברורה ביותר הייתה הפחתה של 29 אחוז מקרי מוות ממחלות לב – הרוצח העיקרי של האנשים באמריקה, "אמר צ'ארלס ס. פוקס, מנהל המרכז לטיפול בסרטן העיכול בדנה-פרבר, שהוא המחבר הבכיר של הדו"ח ופרופסור לרפואה בבית הספר לרפואה של הרווארד.

 

"ראינו גם הפחתה משמעותית של 11 אחוזים – בסיכון למות מסרטן", הוסיף פוקס, המסונף גם הוא לאגף צ'אנינג לרפואת רשת בבריגהם נשים.

לא ניתן היה לקבוע אם סוג אגוזים ספציפיים היו בעלי השפעה מכריע להשפעה המגנה. עם זאת, הירידה בתמותה הייתה דומה הן עבור בוטנים (קטניות, או אגוז טחון) והן עבור אגוזי עץ – אגוזי מלך, אגוזי לוז, שקדים, אגוזי ברזיל, קשיו, מקדמיה, פקאן, פיסטוקים וצנוברים.

מספר מחקרים קודמים מצאו קשר בין הגדלת צריכת האגוזים לבין סיכון נמוך יותר למחלות כמו מחלות לב, סוכרת סוג 2, סרטן המעי הגס, אבני מרה ודלקת חוליות.
צריכת אגוזים גבוהה יותר נקשרה גם לירידת רמת הכולסטרול, לחץ חמצוני, דלקת, שומן ועמידות לאינסולין.
מספר מחקרים קטנים קישרו עלייה בצריכת אגוזים בתזונה להורדת התמותה הכוללת באוכלוסיות ספציפיות. אך אף מחקרי מחקר מקודמים לא בדקו בפירוט רב כל כך את הרמות שונות של צריכת אגוזים והשפעותיהם על התמותה הכללית באוכלוסייה גדולה שעקבה אחריה למעלה מ- 30 שנה.

לצורך המחקר החדש הצליחו המדענים להקיש על מסדי נתונים משני מחקרי תצפית ידועים ומתמשכים האוספים נתונים על תזונה ועל גורמי אורח חיים אחרים ותוצאות בריאות שונות. מחקר הבריאות של האחיות סיפק נתונים על 76,464 נשים בין 1980 ל- 2010, ומחקר המעקב של אנשי מקצוע בתחום הבריאות הניב נתונים על 42,498 גברים משנת 1986 עד 2010. המשתתפים במחקרים מילאו שאלוני אוכל מפורטים מדי שנתיים עד ארבע שנים. עם כל שאלון, התבקשו המשתתפים להעריך באיזו תדירות הם צורכים אגוזים בגודל מנה של אונקיה אחת. חבילת בוטנים קטנה טיפוסית ממכונה אוטומטית מכילה אונקיה אחת.

שיטות ניתוח נתונים מתוחכמות שימשו כדי לשלול גורמים אחרים שהיו עשויים להסביר את היתרונות בתמותה. לדוגמה, החוקרים מצאו כי אנשים שאכלו יותר אגוזים היו רזים יותר, פחות נוטים לעשן, וסבירות גבוהה יותר להתעמל, משתמשים בתוספי מולטי-ויטמין, צורכים יותר פירות וירקות ושותים יותר אלכוהול.
עם זאת, ניתוח הצליח לבודד את הקשר בין אגוזים ותמותה ללא תלות בגורמים אחרים אלה.

"בכל הניתוחים הללו, ככל שאנשים אכלו יותר אגוזים, כך פחות הסיכוי שהם ימותו במהלך תקופת המעקב של 30 שנה", הסביר יינג באו מבריגהם ובית החולים לנשים, המחבר הראשון של הדו"ח.
אלה שאכלו אגוזים פחות מפעם בשבוע, הפחיתו את התמותה של 7 אחוזים; פעם בשבוע, ירידה של 11 אחוזים; פעמיים עד ארבע פעמים בשבוע, ירידה של 13 אחוזים; חמש עד שש פעמים בשבוע, ירידה של 15 אחוזים; ושבע פעמים ויותר בשבוע, ירידה של 20 אחוז בשיעור המוות.

המחברים ציינו כי מחקר גדול זה אינו יכול להוכיח באופן סופי את הסיבה והתוצאה; עם זאת, הממצאים עולים בקנה אחד עם "שפע נתוני תצפיות וקליניים קיימים התומכים ביתרונות בריאותיים של צריכת אגוזים על מחלות כרוניות רבות. "למעשה, על סמך מחקרים קודמים, מנהל המזון והתרופות האמריקני הגיע למסקנה בשנת 2003 כי אכילת 1 אונקייה ליום של מרבית האגוזים "עשויה להפחית את הסיכון למחלות לב".

המחקר נתמך ע"י מכונים לאומיים לבריאות ומענק מחקר מטעם הקרן הבינלאומית לתזונת העץ של מועצת התזונה העולמית.

אלה שאכלו אגוזים פחות מפעם בשבוע, הפחיתו את התמותה ב- 7 אחוזים; פעם בשבוע, ירידה של 11 אחוזים; פעמיים עד ארבע פעמים בשבוע, ירידה של 13 אחוזים; חמש עד שש פעמים בשבוע, ירידה של 15 אחוזים; ושבע פעמים ויותר בשבוע, ירידה של 20 אחוז בשיעור המוות, על פי המחקר.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול