ויטמין D

אחד הוויטמינים החשובים להתפתחות תקינה, לצמיחה , לחיזוק העצמות והשיניים, לחיזוק המערכת החיסונית ולמניעת אוסטאופרוזיס בגיל מבוגר הוא ויטמין D, בשונה מהוויטמינים האחרים שחשוב לשלבם בתזונה, הדרך היחידה לספוג אותו אלינו היא חשיפה לשמש, 10 דקות ליום יספקו מנה יומית גם אם רק הפנים חשופות. לכאורה פשוט, בעיקר במדינה מלאת שמש, כמו ישראל. אם כן מדוע יותר ויותר אנשים מגלים כי חסר בגופם ויטמין D ?

ויטמין D ידוע כקלציפרול ובעל שתי צורות פעילות
D2 – ארגוקלציפרול ergocalciferol
D3 – כולקלציפרול cholecalecrciferol

ויטמין מסיס במים, שלמעשה מהווה פרו הורמון – שצריך לעבור סינטזה בכבד באמצעות אנזימים, כדי להפוך להורמון פעיל, לכן יש צורך בנוכחות סידן, וזרחן , בתקופת גיל המנופאוזה חשוב לשלב סידן עם ויטמין D לספיגה יעילה וכך הוא עשוי לעלות צפיפות העצם. לוויטמין זה תפקידים חשובים במניעת של סוגי סרטן, בעיקר סרטן המעי, ומחסורים בו מעלים את הסיכוי לחלות בו.

מינונים על פי גיל

גיל מינון  
ילדים  12-0חודש 200IU 5 mcg
ילדים  18-1 שנה 200IU 5 mcg
בוגרים  50-19 שנה 200IU 5 mcg
מבוגרים 70-51 שנה 400IU 10 mcg
נשים בהיריון 600IU 15 mcg
נשים מניקות 200IU 5 mcg

באילו מזונות הוא נמצא?

כבד דגים 1 כפית 1,360 mcg
דג סלומון 100 גרם 360 mcg
מקרל 100 גרם 345 mcg
טונה 85 גרם 200 mcg
חלב כוס 100 mcg
מיץ תפוזים כוס 100 mcg
ביצה שלמה 1 20 mcg

 אך הדרך היעילה ביותר לספיגת הוויטמין היא, כאמור,דרך העור באמצעות קרני השמש. כיצד העור מבצע פעולה זו? בין שכבות האפידרמיס יש כימיקל בשם  7- דהידרוכולסטרול בשילוב עם קרני הUV של השמש הוא הופך  לD3   כיוון שהוא מסיס שמן, אפשר לאחסנו בכבד כמאגר.

אם כל הפשטות בהשגת הויטמין והזמינות היחסית שלו במזון, עדיין רבים מאיתנו נמצאים במחסורים והינה כמה מהסיבות האפשריות למחסורים גם במדינה מלאת שמש כישראל.

  1. מסנני קרינה– בחינוך הסביבתי הצטיירה התמונה שהשמש היא גורם מסכן חיים, ולכן חשיפה אליה, קלה כחמורה, מחייבת הגנה יעילה ממנה על ידי מריחת מסנן קרינה. שתפקידו העיקרי למנוע כוויות שמש, שברוב המקרים איננו מקבלים מהליכה למכולת השכונתית או בנסיעה ברכב לעבודה, אך, לעומת זאת, 10 דקות אלה של חשיפה הכרחיות לגוף לצורך ספיגת קרני UV ולייצור ויטמין D, כשמסננים אלה מונעים אותם.

2. סבונים קונבציונליים המכילים SLS . אחד מאסונות התיעוש הוא הוספת חומרים מזיקים לסבון הרחצה ובמגע יום יומי מזיק לעור. רוב הסבונים הנמכרים כיום מכילים חומר בשם Sodium Laureth Sulfate, או Sodium Lauryl Sulfate שתפקידו לייצר קצף, אך למעשה, הוא דטריגנט חזק = מסיר שומנים אגרסיבי, שבמהלך הרחיצה מסיר לא רק את הלכלוך השומני אלא גם את השומן העל עורי הטבעי, בעל תפקידים רבים בשמירה ובהגנה על העור וכיוון ששומן על עורי זה מהווה קו שומני ראשוני בין העור ובין קרני הuv פגיעה בו יכולה לגרום לנזקים, הכוללים ספיגה תקינה וייצור תקין של הוויטמינים.

3. מחסור בשומן "טוב" במזון – במאמרים הקודמים למדנו על חשיבות השומן בתזונה, גם בייצור תקין של ויטמין D חשוב להקפיד ולהוסיף לתזונה שומנים, שעוזרים לגוף לייצר מרכיבים שומנים, כדוגמת 7-הדהידרוכולסטרול שמיוצר בשכבה הבזאלית /יוצרת. לספיגת הוויטמין יש קשר לאיכות ולכמות הדהידרוכולסטרול שהגוף מייצר ולכן הוא זקוק לחומרי גלם.

4. תזונה לקויה –מגוון רחב של מזונות מעובדים ודלים במרכיבי תזונה לגוף מביאים לא פעם למחסורים בוויטמינים, שחלק מהם חשובים לתהליך הייצור של ויטמין D. יתרה מזאת, יש מחסורים רבים שנגרמים משימוש רב בתרופות ובעיכול לקוי, לעניינינו, בעיקר עיכול שומנים לקוי.

ויטמין D פרוהורמון שחשוב לתהליכים רבים בגוף, ביניהם צמיחה תקינה של ילדים וחיזוק הגוף בגיל מבוגר, זמין לכל משתמש בעתה חשיפה לשמש . 10 דקות של חשיפה לשמש יספקו לנו את המאגר הנחוץ לגוף, אך הקפידו לרחוץ את הגוף בסבונים טבעיים, כדי לשמור על בריאות הגוף והעור ולהקפיד על מזון בריא.

 

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול