לימפוגרנולומה וֵנֵרֵאוּם – LGT ropical Bubo

 

חיידקי הכלמידיה טרכומטיס, הזן התוקף בני אדם, נחלקים ל 3 קבוצות עפ"י המחלה שהם גורמים:

v זנים התוקפים את העין וגורמים לטרכומה [זנים A-C]

v זנים התוקפים את מערכת המין,השתן וריריות העינים [D-K]

v זנים התוקפים את המפשעות ואת אברי המין, פי הטבעת והרקטום [L].

הזנים האחרונים [L] גורמים למחלה הקרויה – לימפוגרנולומה ונראום (Lymphogranuloma venereum – LGV המכונה גם Tropical Bubo על שם בלוטות הלימפה המוגדלות (Bubo) ביותר במפשעה. בעברית צחה קרויה המחלה – גרעינומת לימפתית מינית.

המחלה היתה נפוצה בעיקר באזורים הטרופיים, אך לאחרונה דווח שהחלה להתפשט בארצות העולם המערבי, בעיקר בקרב גברים הומוסקסואלים. היות שהמחלה נדירה ורופאים רבים אינם מכירים את תסמיניה, יש חשש שהמחלה תתפשט מבלי שיאבחנו אותה ויטפלו בה בזמן.

תסמינים כלליים כוללים חום, תחושת חולי, כאבי מפרקים וכאבי ראש, חוסר תאבון, הקאות וכאב גב.

באופן יותר ספציפי המחלה מסתמנת לרוב באחד משני סנדרומים: הסינדרום המפשעתי והסינדרום הגניטו-רקטלי.

הסינדרום המפשעתי

אחרי תקופת אינקובציה של 1-4 שבועות [בד"כ 7-12 יום] מופיעה שלפוחית בלתי מכאיבה בפות, בפין או בפי צינור השתן.

השלפוחית הופכת לכיב הנרפא במהירות ולרוב חסר כאבים ובלתי מורגש.עלולה להתפתח בצקת מקומית וזיהום משני. בשלב הבא מופיעות בלוטות לימפה מפשעתיות מוגדלות. המחלה נפוצה יותר בגברים. בלוטות הלימפה עלולות לגדול למימדים ענקיים, להזדהם ולהתפוצץ, תוך יצירת פצעים גדולים במפשעות.

בפגיעת המחלה בצינור השתן עלולה להיגרם חסימת צינור השתן עד כדי עצירת שתן.

הסינדרום הגניטו-רקטלי

שכיח רק בכרבע מן המקרים ונפוץ יותר אצל נשים שכן בלוטות הלימפה המנקזות את איזור חדירת החיידק נמצאות באיזור שסביב הרקטום ובאגן. בטוי סינדרום זה הוא הפרשה מוגלתית מפי הטבעת ושלשול דמי. בהמשך נוצרים בצקת, הדבקויות ועד חסימת מעי סופני וויצירת תעלות הין המעי לנרתיק.

ה LGV נמצאה כגורם מסייע להיווצרות סרטן הפות.

אבחון

שיטת האבחון המוצלחת ביותר לכלמידיה היא התרבית. אולם זיהוי ודאי של סוג הנגיף [סוג L] נחשב לקשה, מאחר שבדיקת תרבית לא תמיד מסוגלת להבדיל באיזו סוג של כלמידיה מדובר. לפיכך מומלץ לבצע בדיקת ,PCR המזהה את הדנ"א של החיידק.

טיפול

הטיפול היעיל במחלה הוא כמובן בשלב הראשוני וכולל אנטיביוטיקה כנגד הכלמידיה כמו ממשפחת הטטרציקלינים או האריתרומיצין.

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי, אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול