רפלוקס – הבעיה ופתרונה

מחבר ועורך: דר' מרדכי הוכברג, PhD, תזונאי

הודעה חשובה

הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים ומבוסס על מחקרים. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה לרופא או תזונאי, לפי המצב.
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות

רפלוקס, עליה של חומצת קיבה דרך הושט היא בעיה רפואית שכיחה ביותר. יש מצבים שעליה זו בחומצת הקיבה מביאה להרגשת צריבה לא רק בוושט אלא עד לגרון. קורה שנגרם כאב שבטעות נחשב להתקף לב. ברפואה המקובלת מייחסים מצב זה לעודף חומצה בקיבה ונותנים לאדם תרופות שאמורות לצמצם את חומציות מיצי הקיבה. זוהי טעות חמורה – ברוב המקרים המצב הפוך, יש חוסר חומצה בקיבה.
למעשה, אחרי שמזון נבלע, יש שסתום שאמור למנוע ממנו לחזור למעלה. אם השסתום לא פועל כהלכה, חלק מהמזון שבקיבה עלול לעלות בחזרה לוושט. זה לא קורה עקב עודף חומצת קיבה אלא מסיבות אחרות ואלו הן: שבר בטני (הרניה) או נגיעות בהליקובקטר פילורי, מצב שכיח ביותר בכל רחבי תבל שפוגע ביותר ממחצית האנשים בעולם והוא נחשב, לפי הגדרת ארגון הבריאות העולמי, כאחת הסיבות לסרטן בקיבה.
אלו שני מצבים שונים אך פעמים רבות, לרבים מן הסובלים משבר בטני יש גם נגיעות בהליקובקטר פילורי שגורם לדלקת כרונית ברמה נמוכה בציפוי הקיבה. אז יכול להיגרם כיב קיבה. לעיתים, ניתן לרפא מצבים של שבר בטני עם טיפול בדרך של התעמלות נכונה או על-ידי כירופרקטיקה. נגיעות בהליקובקטר מעלה סיכון לרפלוקס. יש לא מעט סוגי תרופות שגורמות לרפלוקס – תרופות מרשם הניתנות לטיפול ביתר לחץ-דם,לטיפול באוסטיאופורוזיס, נגד כאבים, להרגעה וכדומה.
אם אדם סובל מתופעות לוואי של תרופות, השגיאה היותר גדולה שהוא יכול לעשות היא לקחת תרופות שיסתרו את פעולת התרופות הראשונות הנלקחות. צמחי מרפא, זנגביל במיוחד, עשויים לעזור. תרופות הסותרות את חומציות הקיבה מזיקות בתכלית. ברוב המקרים, יש בקיבה חוסר חומצה ולא עודף. יש בספרות הרפואית 16,000 מחקרים המוכיחים שלא זו הדרך לטפל ברפלוקס. תרופות כאלו יגרמו למצבים חמורים יותר. התרופות מפחיתות את יכולת הגוף להלחם בהליקובקטר. ברור שבמצבי חרום אין מפלט אלא להגיע לבית חולים. שלא במצבי חרום, סתירת היכולת הטבעית של חומצת הקיבה לחסל חיידקים יכולה לגרום למחלות שונות במעיים ולאינפקציות שמקורן במזון שלא ראוי למאכל, גם להרעלות מזון. תרופות סותרות חומצת קיבה הן סיבה לאובדן מסת עצמות, שברים אוסטיאופורוטיים וגם לדלקת ריאות.

למעשה, רופא באוסטרליה הגיע לידי מסקנה שחלק ניכר מהמחלות האוטואימוניות נגרם בגלל חוסר חומצת קיבה. אם יש מחסור קל וחלקיקי חלבון שלא פורקו לחומצות אמיניות עוברים לדם, יש אלרגיה. במצב חמור יותר, יש מחלה אוטואימונית. הוא הצליח לרפא חולי לופוס רבים שנטלו לפי הנחיותיו כמוסות בטאין הידרוכלורי עם פפאין וברומלין, אנזימים המופקים מפפאיה ואננס. כשנוטלים בטאין הידרוכלורי והמצב מחמיר, זה אומר שלא חסרה חומצת קיבה ויש להפסיק טיפול כזה. על כל פנים, מסתבר ששתיית מיצי ירקות, מיץ גזר עם מיצי ירקות עלים, שיהוו עד 20% מכלל המיץ, עשוי לעזור לרבים. מיץ מצמחי בר אכילים עם מיץ גזר יעזור אפילו יותר, אבל חייבים להכיר היטב אילו צמחים ראויים למאכל ואילו לא. יש גם לנקוט בצעדים להעשיר את פלורת המעיים. חשוב לצרוך כמות סבירה של מלח, כמו מלח הימלאיה, המכיל מינרלים רבים ביותר. חשוב לצרוך אצות ים שתספקנה 800-1,000 מק"ג יודן, ועם 100 מק"ג סלניום. מיץ אלוורה, חומץ תפוחים במידה וצמחי מרפא אדפטוגניים כמו תה טולסי יעזרו לרבים. אין צורך להסביר לקוראינו עד כמה חשוב לצרוך מזון צמחי, אורגני ומאוד טרי.

מקורות
Everydayroots.com, 15 Natural Remedies for Heartburn & Severe Acid Reflux
University of Maryland Medical Center, Slippery Elm
Molecular Nutrition & Food Research Mar 2007, 51(3):324-32
Phytomedicine Jun 2008, 15(6-7):391-9
Pacific College of Oriental Medicine, Treating Chronic Inflammatory Diseases with Chinese Herbs: “Gu Syndrome” in Modern Clinical Practice
Byron Richard’s Wellness Resources October 26, 2013

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול