10 סוגי טיפול בפוביות נפוצות: איך לטפל בפוביה ספציפית?

פוביות נפוצות מאופיינות ברגשות מעיקים הנובעים מפחד מוגזם ולא הגיוני של האדם מאובייקטים או מצבים מסוימים.

בעוד פוביה ספציפית עשויה לגרום למצוקה נפשית עבור האדם הסובל ממנה, אנשים אחרים בסביבתו עלולים שלא להבין את תחושותיו הקשות ולהתעלם מקריאותיו לעזרה.

בכדי לאפשר לכם להבין האם יקיריכם מתמודדים עם פוביה ספציפית כלשהי, הכנו עבורכם רשימה של 10 סוגי טיפול בפוביות נפוצות.

להלן רשימת הפוביות הנפוצות ביותר בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים:

  1. ארכנופוביה / פחד מעכבישים

הסטטיסטיקה מראה כי 1 מכל 3 אנשים ברחבי העולם מפחדים באופן מוגזם מעכבישים או יצורים חיים אחרים ממחלקת העכבישנים, כמו עקרבים, כך שמדובר בפוביה הספציפית מבעלי חיים השכיחה ביותר כיום.

אף על פי שישנם מקורות אבולוציוניים להתפתחותה של ארכנופוביה, שכן חלק מהעכבישים הארסיים עשויים להיות קטלניים עבור בני האדם והפחד מהם נחשב לתגובה אנושית טבעית של הישרדות, אנשים המאובחנים עם פוביה ספציפית זו נוטים לעשות מאמצים כבירים כדי להימנע מהיתקלות בעכבישים, לעתים קרובות עד כדי כך שהם גורמים לעצמם מבוכה רבה.

  1. אופידיופוביה / פחד מנחשים

פחד מנחשים נחשב לפוביה השנייה בשכיחותה מבין הפוביות הקשורות לבעלי חיים, כאשר הסטטיסטיקה מראה שקרוב לשליש מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם רמות שונות של אופידיופוביה. בדומה לפחד מעכבישים, פוביה ספציפית זו גם כן בעלת מקורות אבולוציוניים.

במקרים של אופידיופוביה חמורה, אנשים עלולים להימנע באופן מוחלט מהשתתפות בטיולים רגליים, קמפינג ופעילויות בטבע, כמו גם להירתע מכניסה לחנויות חיות, גני חיות וכיוצ"ב.

  1. אקרופוביה / פחד גבהים

פחד גבהים פוגע בכ-10% מהילדים, המתבגרים והמבוגרים ברחבי העולם וגורם לאנשים הסובלים ממנו לחוש סערת רגשות או התקף פאניקה העשויים למנוע מהם לרדת מטה חזרה.

חשוב לציין, כי פוביה ספציפית זו עלולה להתרחש גם במצבים בהם אנשים אינם נמצאים במקומות כל כך גבוהים, כמו בעת טיפוס על סולם ביתי או עמידה על שרפרף.

  1. אגורפוביה / פחד ממקומות פתוחים

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם גילו כי 2% מאוכלוסיית העולם סובלים מרמות שונות של פחד ממקומות פותחים או צפופים, כמו פחד מביקור בקניונים, בשווקים או באולמות תיאטרון.

מכיוון שאנשים חשים פאניקה רק מעצם המחשבה על מקום פתוח או צפוף שייתכן ויהיה להם קשה לברוח ממנו, אגורפוביה לעתים קרובות הופכת לנבואה המגשימה את עצמה, כאשר האדם חווה התקפי פאניקה חוזרים ונשנים רק משום שהוא מפחד לחוות התקפי פאניקה נוספים.

  1. סינופוביה / פחד מכלבים

פחד מוגזם ולא הגיוני מכלבים נחשב לאחת הפוביות הנפוצות ביותר בקרב בני אדם, כאשר פוביה ספציפית זו בדרך כלל מאופיינת גם בפחד עז ומתיש מחתולים ובעלי חיים נוספים שלרוב נמצאים באזורי מגורים.

בעוד סינופוביה נוטה להתפתח במהלך תקופת הילדות או גיל ההתבגרות, בהחלט ייתכנו מצבים בהם אנשים יפתחו סינופוביה לראשונה בחייהם רק בתקופת הבגרות, בעיקר בעקבות אירועים טראומטיים הקשורים לכלבים.

  1. אסטרופוביה / פחד מרעמים וברקים

אף על פי שסופות רעמים וברקים הן תופעות טבע שכיחות במרבית מדינות העולם, הן עלולות להיות משתקות ביותר עבור אנשים המאובחנים עם אסטרופוביה, המהווים כ-2% מאוכלוסיית העולם.

  1. קלסטרופוביה / פחד ממקומות סגורים

הסטטיסטיקה מראה שכ-6% מהילדים, המתבגרים והמבוגרים ברחבי העולם סובלים מפחד ממקומות סגורים או קטנים, כאשר קלסטרופוביה בדרך כלל קשורה לפחד מחנק או לפחד מהגבלה.

  1. מיסופוביה / פחד מחיידקים

במרבית המקרים, פחד מחיידקים קשור קשר הדוק להפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), לכן אנשים המאובחנים עם מיסופוביה נוטים להתרחץ או לשטוף את ידיהם בתדירות מוגזמת.

כמו כן, פחד מחיידקים עשוי לגרום לאנשים לחשוש מזיהום במזון או מחשיפה לנוזלי הגוף של הסובבים אותם, להימנע מסוגי מצבים חברתיים ולסבול מבדידות חברתית.

  1. אוויופוביה / פחד טיסה

פחד טיסה משפיע על כ-7% מאוכלוסיית העולם ולרוב קשור לפוביות נפוצות אחרות, כמו אגורפוביה וקלסטרופוביה, כאשר אנשים המאובחנים עם אוויופוביה חוששים שלא יוכלו להימלט ממרחב קטן וצפוף כמו מטוס.

יש לציין, כי פחד טיסה עלול לפגוע באופן משמעותי בחייהם המקצועיים והאישיים של בני אדם, שכן אוויופוביה עשויה להוביל להימנעות מוחלטת מטיסות בשל חשש עז לחוות מצוקה, בחילות, התקפי חרדה וכיוצ"ב.

  1. טריפופוביה / פחד מחורים

טריפופוביה מתוארת כפחד קיצוני ולא הגיוני מחורים או תבניות לא רגילות של חורים, כגון אלמוגים, ספוגים, עור, בשר וחלות דבש, המלווה בתסמינים גופניים ונפשיים כאחד, כולל התקפי פאניקה וחרדה חמורים.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול