10 תסמינים של חרדה כללית – סימפטומים של חרדה מתמשכת

הודעה חשובה

הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים ומהאינטרנט. הנזקק לטיפול – מן הראוי שיפנה לייעוץ אצל רופא או אצל תזונאי, לפי המצב.    אין המערכת אחראית לתוכן המודעות.

 

אף על פי שחרדה נחשבת לתגובה נורמלית לאירועים מלחיצים המתרחשים בשלבים שונים של החיים, כמו מעבר דירה, החלפת מקום עבודה או בעיות כלכליות, כאשר תסמינים של חרדה מתחילים להשפיע לרעה על איכות החיים של אנשים הם לעתים קרובות מהווים סימנים להתפתחותה של הפרעת חרדה.

מכיוון שסימפטומים של חרדה מתמשכת, בדומה לאלו של התקף חרדה, עשויים לפגוע באופן משמעותי בתפקודם הכללי של ילדים, בני נוער ומבוגרים, חשוב ביותר לפנות לקבלת עזרה מקצועית על מנת ללמוד טכניקות יעילות ובריאות יותר להתמודדות עם תסמינים גופניים ונפשיים של חרדה כרונית.

בכדי לאפשר לכם להבין האם התסמינים השונים שאתם חווים במהלך היום אכן יכולים להיות סימנים לחרדה, הכנו עבורכם רשימה מפורטת של 10 סימפטומים שכיחים של לחץ, סטרס וחרדה, כולל סימנים המעידים על צורך ברור לפנות לקבלת תמיכה מקצועית באופן מיידי.

  1. דאגה מוגזמת

דאגה מוגזמת הינה התופעה השכיחה ביותר מבין התסמינים הנפשיים של חרדה כללית, כאשר דאגה מוגזמת מתוארת כדאגה חמורה ופולשנית שאינה תואמת את האירועים המעוררים אותה ושאינה ניתנת לשליטה, המקשה על הריכוז והביצוע של מטלות יומיומיות פשוטות.

חשוב לציין, כי על פי המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5), דאגה מוגזמת מהווה סימן לקיומה של הפרעת חרדה כללית (GAD) רק במצבים בהם הדאגה המוגזמת מתרחשת בכל יום או כמעט מדי יום כתגובה למצבים יומיומיים רגילים ולמשך שישה חודשים לכל הפחות.

  1. תחושת נסערות

תחושת נסערות, הנחשבת אחד התסמינים הנפוצים ביותר של לחץ וחרדה מתמשכת, מעוררת את מערכת העצבים הסימפתית של האדם, הגורמת בתורה למספר סימפטומים גופניים, כגון דופק מואץ, זיעה בכפות הידיים, רעידות גוף ויובש בפה.

באופן כללי, סימפטומים גופניים של חרדה מופיעים משום שהמוח האנושי מאמין שהאדם חש סכנה אמיתית והוא מכין את גוף האדם כדי להגיב לאיום באמצעות הגברת החושים, כאשר אנשים המאובחנים עם הפרעת חרדה בדרך כלל מדווחים גם על תחושת עוררות הנמשכת פרק זמן ממושך לאחר חוויית התקף חרדה.

  1. אי שקט

בעוד אי שקט מתואר על ידי ילדים ובני נוער רבים כתסמין עיקרי של הפרעת החרדה שלהם, אי שקט בלבד אינו מהווה סימן לקיומה של הפרעת חרדה אצל אנשים, אלא אם האדם חווה אי שקט ברוב שעות הימים, ברוב ימות השבוע ולמשך חצי שנה ברציפות לכל הפחות.

  1. עייפות

אף על פי שחרדות לרוב קשורות להיפראקטיביות ועוררות יתר, עייפות כרונית לעתים קרובות מתוארת על ידי מטופלים הסובלים מהפרעת חרדה כללית (GAD) כאחד מהתסמינים הגופניים שהכי מפריעים להם לתפקד כראוי במהלך שעות היום.

במקרים אחרים, עייפות יכולה לנבוע מחוויית התקף חרדה קשה, נדודי שינה, מתח שרירים או השפעות הורמונליות של חרדה כרונית ואף להוות סימן לדיכאון או מצבים רפואיים אחרים, לכן עייפות כרונית כשלעצמה אינה מספיקה לצורך אבחון הפרעת חרדה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים.

  1. קשיי ריכוז

מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם גילו שכ-65% מהילדים ובני הנוער וכ-85% מהמבוגרים המאובחנים עם הפרעת חרדה מוכללת (GAD) מתקשים להתרכז לאורך רוב שעות היום, כאשר קשיי הריכוז שלהם מחמירים ככל שרמת החרדה שלהם גבוהה יותר.

בנוסף, החוקרים מצאו כי חרדה מתמשכת עלולה לפגוע גם בזיכרון העבודה של האדם, האחראי על החזקת מידע לטווח קצר – מה שעשוי להסביר את הירידה המשמעותית באיכות הביצועים של אנשים הנקלעים לתקופות מתמשכות של רמת חרדה גבוהה.

  1. עצבנות יתר

בהתחשב בעובדה שחרדה מאופיינת בעוררות יתר ודאגה מוגזמת, אין זה מפתיע שאנשים רבים הסובלים מתסמינים שונים של חרדה כרונית מדווחים על כך שהם עצבניים מאוד לאורך כל שעות היום ובמיוחד בתקופות בהן רמת החרדה שלהם הייתה בשיאה.

  1. בעיות שינה

בעיות שינה מהוות אחד הסימנים המרכזיים לקיומה של הפרעת חרדה, כאשר התעוררות פעמים רבות באמצע הלילה וקושי רב להירדם הן שתי הבעיות הנפוצות ביותר מבחינת איכות השינה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים המתמודדים עם חרדה מתמשכת.

  1. נסיגה חברתית

במידה ואתם מתמודדים עם סימפטומים של סטרס וחרדה, סביר להניח שאתם מרגישים חרדים ומפחדים מאירועים חברתיים עתידיים, מודאגים מכך שאנשים אחרים ישפטו או יבחנו אתכם, חוששים להיות נבוכים או מושפלים מול אנשים אחרים, מתנהגים בביישנות בפעילויות קבוצתיות או בעת מפגש עם אנשים חדשים ונמנעים מהשתתפות באירועים חברתיים בשל הפחדים שלכם.

  1. פחד קיצוני

פחד קיצוני מפני דברים מסוימים, כמו עכבישים, חללים סגורים או גבהים, עשוי להתפתח לפוביה ספציפית, המאופיינת בתסמינים גופניים ונפשיים של חרדה קיצונית מפני אובייקטים או מצבים מסוימים הפוגעים ביכולתו של האדם לתפקד כראוי.

לדוגמא, הפוביות הספציפיות הנפוצות ביותר כוללות חרדה מבעלי חיים או חרקים מסוימים (נחשים, כלבים וכד'), חרדה מהתרחשותם של אסונות טבע (הוריקנים, שיטפונות וכד'), חרדה ממחטים (דם, זריקות, חיסונים וכד') וחרדה ממצבים מסוימים (מעליות, טיסות וכד').

בנוסף, תסמינים שכיחים של חרדה לעתים קרובות מהווים סימן לקיומה של אגורפוביה, אשר מתוארת כפוביה ספציפית המאופיינת בפחד עז מנסיעה בתחבורה ציבורית, שהייה במרחבים פתוחים, שהייה בחללים סגורים, עמידה בתור, עמידה מול קהל ושהייה מחוץ לבית ללא ליווי של אדם מוכר.

  1. התקף פאניקה

הפרעת פאניקה, סוג של הפרעת חרדה, מתוארת על ידי התקפי פאניקה חוזרים ונשנים המייצרים תחושה עזה ומתישה של פחד המלווה בתסמינים גופניים של חרדה, כגון דפיקות לב מהירות, הזעת יתר, רעידות, קוצר נשימה, מתח בחזה ובחילה, לצד דאגה מאובדן שליטה או מוות.

התמודדות עם תסמינים של חרדה

במידה ואתם מתמודדים עם אחד או יותר מתסמיני החרדה המתוארים לעיל וחווים חרדה ברוב הימים במשך שישה חודשים לכל הפחות, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת עזרה מקצועית כדי לרכוש כלים שיעזרו לכם להתמודד באופן יעיל ובריא יותר עם סימפטומים של חרדה מתמשכת.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

אובדן השיניים יכול להתרחש בכל גיל – תהליך זה יכול להתרחש הן בילדות והן בזקנה, ולכך יש שתי סיבות עיקריות : 1.מחלת השיניים (עששת)

שלום כאן קובי עזרא מומחה לרפואה נטורופטית, היום אספר לכם על ויטמין C לסוגיו השונים, עם הקשרים על איזה ויטמין C מומלץ למחלת האוסטאופורוזיס,

  ירון קוניגסברג אוסטאופת MSc M.Ost DO ykonigsberg@gmail.com  https://osteopathyinisrael.com   טל' . 0502270480' אוסטאופתיה היא שיטת טיפול ייחודית המתמקדת באבחון, טיפול, מניעה ושיקום של