התעמלות ופעילות גופנית

התעמלות ופעילות גופנית
 

מאת ד"ר ליאנה אורין סופר, מהפנטת,
מטפלת בהומיאופתיה הקלאסית ובשחזור גלגולים,
מחברת ספרים 'חלומות היפנוטיים'
ו"מי לקח את המיטה שלי?",
מנהלת את "מרכז אור הנפש" בפתח תקווה.

הכתבה אינה מחליפה יעוץ מקצועי, אלא מעבירה מידע בלבד.

 

האם התעמלות כוח טובה לירידה במשקל?

 כדי לרדת במשקל לא מספיק רק לספור קלוריות. אנחנו יכולים לאכול נכון אך ללא פעילות גופנית לא נצליח לרדת במשקל.

באמצעות אימון כוח במשך תקופה ממושכת ניתן לרדת במשקל, אך לא בצורה משמעותית. בעקבות האימון השומן מתחלף בשריר ששוקל יותר. לעתים דווקא עולים במשקל בתחילת האימון. בהמשך המשקל יורד והגוף מיצר בהיקפים. כדי לשמור על תוצאה טובה יש להתמיד באימון. ככל שמשקל המשקולות כבד יותר, כך הסיכוי להשמנה חוזרת אחרי הפסקת האימון גדול יותר.

עם הפסקת האימון השריר הבנוי שוב מתחלף בשומן, והגוף מתרחב ומשמין.

כדי למנוע תופעה זו עלינו להתאמן עם משקל בינוני בלי להגיע לשיא מבחינת הרמת המשקל. אם ניאלץ להפסיק להתאמן כדאי לעשות זאת בהדרגה.

לא כדאי להפסיק פעילות גופנית. הסיבה המוצדקת להפסקת פעילות גופנית היא מחלה. במידה ומדובר במחלה שמאפשרת אימון קל, עדיף להמשיך תוך כדי התאמת תרגילים טיפוליים.

במקרה של בעיות גב ומפרקים כדאי להתייעץ עם פיזיותרפיסט ולהתאים תרגילים טיפוליים. עדיף לפנות לפיזיותרפיסט עם אבחנה רפואית מבוססת היטב. כמעט לכל בעיות שלד ופרקים ניתן להתאים תרגילי התעמלות. לפעמים אורטופד רושם מנוחה אבל פיזיותרפיסט ממליץ על פעילות טיפולית. כדאי לקבל את שתי הדעות. אני אישית סבלתי מכאב בברך, פניתי לאורטופד וקיבלתי 'מרשם'  – מנוחה בלבד למשך חצי שנה.

לא יכולתי לקבל את הוראותיו וחיפשתי דרכים אחרות. אחרי הייעוץ עם פיזיותרפיסט התחלתי להתאמן עם מדריכת כושר אישית. היא התאימה לי תרגילים לברכיים. התרגילים חיזקו לי את רצועות הברך והשרירים. זה אפשר לי להמשיך להתאמן ולהיפטר מכאב.  יש לזכור – תרגילים טיפוליים יש לבצע בהתמדה!

התעמלות בהריון

בהיריון למשל, הדעות מנוגדות. יש מדריכים הממליצים על הליכה בלבד. יש מדריכי כושר שמאפשרים להתעמל כרגיל אך ללא תרגילי בטן בתנאי שהאישה כבר התאמנה לפני כניסתה להריון.

פעילות גופנית חשובה בזמן היריון. יש להתייעץ  עם הרופא וכמעט בכל מצב להתאים אימון למצב האישה.

הליכה מאוד מומלצת. כשהבטן גדולה, ניתן להשתמש בחגורת בטן מיוחדת להריון כדי לשמור על שיווי משקל ולמנוע כאב גב.

 

תפקיד של קפאין ומים בשרפת קלוריות

ידוע שקפאין מסייע לשריפת קלוריות. אני לא ממליצה על צריכת קפאין, כי הוא ממכר וגורם לדפיקות לב במיוחד בזמן פעילות אירובית.

אני ממליצה על שתיית מים לפני, תוך כדי ואחרי התעמלות, כי מים מסייעים לגוף בשריפת שומנים ובניקוי רעלים.

 

תפקיד הזעה בזמן האימון

אדם בריא אמור להזיע בזמן מאמץ פיזי. זיעה המופרשת מגוף האדם מכילה רעלנים רבים. תפקידה להרחיק אותם מהגוף. גוף חולה אינו מסוגל להפריש רעלים באמצעות זיעה ואף מתקשה להזיע בכלל.

כמן כן, חשוב לזכור שלפני ובזמן התעמלות אסור להשתמש בתכשירים המונעים או העוצרים הזעה טבעית (דאודורנטים, נוגדי הזעה ובשמים למיניהם). כדי למנוע ריח רע של זעה ניתן לשים בושם על חולצה בלבד.

שימוש בתכשירים למניעת הזעה עלול לגרום לנזק גלוי או סמוי כתוצאה מבלימת שחרור רעלים מהגוף, במיוחד בזמן מאמץ פיזי.

 

תכשירים נוגדי הזעה

בנוסף לחומרים כימיים רבים תכשירים רבים מכילים אלומיניום והורמונים. הם נספגים בעור וגורמים נזק לכבד ולשאר האיברים. חלק מהתכשירים (ספריי) פוגעים גם באוזון ובאיכות הסביבה. ככל שהתכשיר יעיל יותר, הוא מזיק יותר. תדירות השימוש נמצאת ביחס ישיר לסיכוי להיפגע.

בשוק יש תכשירים טבעיים.

כדי למנוע ריח רע של זעה יש להסדיר תזונה. תזונה טבעית נטולת רעלים, חומרי שימור, טיגונים, צבעי מאכל וחומרים כימיים אחרים, מקלה על גוף האדם ומפחיתה משמעותית את כמות הרעלים המועדים להרחקה. ריח רע של הזעה נובע הן מתזונה לא מאוזנת והן מאכילת הבשר. במקרה של סיבה אחרת לריח רע – גנטית או אישיותית – ניתן להיעזר בטיפול בהומיאופתיה הקלאסית.

התמכרות לספורט

יש תופעה כזו- התמכרות לספורט. זה דומה לטיפול עצמי.

כאשר אדם סובל מבעיה נפשית או רגשית ללא יכולת להתמודד איתה נכון, עליו לפנות לטיפול מקצועי, לטיפול בהיפנוזה למשל.

רוב האנשים מעדיפים להדחיק את בעיותיהם או לטפל בהן בכוחות עצמי. אחת הדרכים לטיפול עצמי היא התמכרות. כולל התמכרות לפעילות גופנית. כמו כן, אכן מדובר בהתמכרות כי פעילות גופנית מסייעת לגוף להפריש אנדורפינים האחראים לאופוריה .

 

אנו יודעים  שלא כדאי להתמכר לשום דבר לאו לפעילות גופנית.

הסימנים להתמכרות:

פעילות גופנית מואצת המתבצעת מידי יום ללא הגבלה.

המגמה כאן להרגיע דחפים ויצרים שליליים, להדחיק אותם לתת הכרה ('לשכוח') וליצור מציאות מדומה של איזון נפשי.

פעילות כזו מזיקה , היא גורמת להתרוקנות מחסני הגוף, לתסכול ולהרס עצמי.

ניתן להיעזר בהיפנוזה ובהומיאופתיה הקלאסית לטיפול בסוגיית ההתמכרות.

הליכה על הליכון חשמלי

לא כדאי ולא מומלץ להשתמש במכשיר זה.

מאחר ומנוע ההליכון יוצר שדה אלקטרומגנטי שעלול להגיע לרדיוס יותר מ-60 ס"מ, אני ממליצה לא להשתמש בו ואף להתרחק ממכשיר בזמן פעולתו. שדות אלקטרומגנטיות משפיעים על בריאות האדם לרעה ועשויים לגרום לנזק  ממשי במיוחד לאנשים הרגישים לחשמל ולשדות כוח.

 

ככל שההליכון מתקדם יותר ועוצמתי יותר, הוא מסוכן יותר. בחדר בו  עובדים מספר הליכונים, נוצר שדה אלקטרומגנטי נרחב . זה קורה כתוצאה מהעצמת השדות המגנטיים של כל המכשירים העובדים בו זמנית ונמצאים במרחק קטן זה מזה.

אנשים רגישים לחשמל ולשדות אלקטרומגנטיים עלולים לסבול מעלייה בלחץ דם ולהרגיש ברע כתוצאה מהליכה על ההליכון.

 

שדה אלקטרומגנטי

כל מכשיר חשמלי יוצר סביבו שדה אלקטרומגנטי. השדה מתחזק בקרבת שנאיים (טרנספורמטורים). כדאי לבדוק שדות של כל מכשיר באמצעות כלי מדידה מיוחד. חשיפה ממושכת ליותר מ-2 מיליגאוז לא מומלצת לגוף האדם.

מידע על נזקים של שדה אלקטרומגנטי ניתן למצוא באתרים רבים.

 

הליכה בטבע

שום מכשיר אינו מחליף הליכה בחיק הטבע. כדאי ללכת בחוף ים, בפארקים, בשטחים פתוחים.
יש להימנע מהליכה ברחובות סואנים ומזוהמים. ככל שהאוויר מזוהם יותר, אנו שואפים במרץ עשן של מכוניות וזיהום תעשייתי. פעילות גופנית בתנאים הללו אף מזיקה יותר מאשר תורמת.

מאותה הסיבה אסור לקטוף צמחי מרפא הגדלים בצדי הכביש. הם סופגים רעלנים, עשן, מתכות כבדות ועוד.

 

סוגים של ספורט תחרותי

כמעט כל סוג של ספורט תחרותי גורם לתופעות לוואי מידיות ומרוחקות.

כדור עף הוא ספורט טוב, באמצעותו מתפתחים כמעט כל השרירים בגוף, אבל העומס המרכזי נופל על כתפיים, זרועות ושורשי כף היד. פציעות רבות באיברים הללו מתגלות כמידיות/ אקוטיות ומאוחרות/כרוניות. פגיעה כרונית עלולה להתגלות אחרי 20 שנה ולגרום למגבלה רצינית במפרק הפגוע. לרוב, המטופל לא מקשר את מחלתו לעיסוקו הקודם בספורט!

שחייה מפתחת את חגורת הכתפיים ואת שרירי הצוואר והחזה. זה מוביל לצורת גוף דמוי משולש- גוף אופייני לשחיין. לבנות צורת גוף שכזאת לא כל כך מתאימה. שחייה תורמת רבות לסיבולת לב-ראה וגורמת לשריפת קלוריות 'בלי להזיע'. כמו כן, זהו ספורט המועדף לאנשים הסובלים מבעיות נשימה כגון אסטמה וברונכיטיס אסטמטי, שאר הסוגים של פעילות אירובית לרוב מחמירים מחלות נשימתיות. יחד עם זאת יש אנשים רגישים לכלור אשר נמצא במי בריכה, במקרה כזה יתרון השחייה בברכה עבור חולה אסטמה מתבטל. לעומת זאת מומלץ לשחות במקווי מים טבעיים.

השחייה מצוינת הן לנכים והן לאנשים מאוד מאוד שמנים הלא מסוגלים לעסוק בפעילות מאומצת עקב משקלם הגדול. להם מומלץ להתחיל משחייה ורק אחרי ירידה במשקל לשלב את השחייה עם פעילות אירובית.

 

כדורגל תחרותי דורש כושר מצוין, מאמץ ותרגול מתמידים. הבעיות מתחילות כאשר זה פוגע במפרקים, לרוב בברכיים. הנפת כדור בכוח וריצה מתמדת במגרש אחראיים לפגיעות בברכיים ובשאר המפרקים. יש להוסיף לכך שברים ופגיעות מרובות הדורשות התערבות רפואית.

כדורגל בתור תחביב גם עלול להזיק עקב מאמץ יתר של אותם מפרקי הברכיים. יש לזכור שככל שאנו מתבגרים המפרקים מתנוונים ומועדים לפגיעה ממאמץ מוגבר כמו ריצה. לכן לא מומלץ לרוץ לבעלי משקל עודף ומעל גיל 40, אלא אם כן זהו הרגל קבוע.

 

טניס גורם לבעיות במפרקי הידיים – כתף ומרפק. פגיעה אופיינית במרפק ידוע בשם 'תסמונת מרפק הטניסאי' The tennis elbow syndrome. במקרה של טניס גם שחקן טניס חובבן עלול לפגוע במפרקיו עקב עומס יתר המופעל על ידיו. בנוסף לתנופת יד חזקה משקל רב של המחבט תורם למאמץ, בעיקר עבור הנשים.

 

המלצה לכל סוגי הספורט – ביצוע מתיחות ותרגילי חימום לפני תחילת הפעילות. חימום ומתיחות מונעים או ממזערים סיכויים לפגיעה.

 

יעוד ספורטיבי – יעוד הנשמה

כל אדם בא לעשות תיקון רוחני בעולם הפיזי. לשם כך ניתן לו הגוף – המעטפת לנשמה. כאשר בן אדם מיועד להיות ספורטאי מקצועי, הגוף שלו חסין בפני נזקים פוטנציאלים מסוג ספורט המיועד. הנשמה שומרת על הגוף חסין וחזק כדי לאפשר לאדם לעשות את תיקונו אליו התחייב טרם לידתו בגוף זה. אדם בעל הגוף הלא מיועד לספורט ייפגע יותר.

היעוד הוא צו של נשמה גבוהה- מאפשר לאדם לבצע דברים אותם רק הוא מסוגל לעשות. כל גדולי הספורט הצליחו במשימתם כי חיו את היעוד שלהם.

כדי לגלות את יעוד האדם ואת תיקונו הרוחני ניתן להשתמש בהיפנוזה ובשחזור גלגולים קודמים.

מידע מורחב על טיפול בהיפנוזה ועל שחזור גלגולים ניתן לקרוא בספרי הראשון "חלומות היפנוטיים".

 

בהצלחה!

כל הזכויות שמורות לד"ר ליאנה אורין סופר.

 

 

 

 

              

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול