אוסטאופתיה

 

ירון קוניגסברג אוסטאופת MSc M.Ost DO

ykonigsberg@gmail.com 

https://osteopathyinisrael.com

 

טל' . 0502270480'

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול ייחודית המתמקדת באבחון, טיפול, מניעה ושיקום של מגוון בעיות במערכת השרירים והשלד. השיטה נוסדה בארה"ב בסוף המאה -19 ע"י רופא אמריקאי בשם ד"ר אנדרו טיילור סטיל. זהו תחום פארא-רפואי, שמבוסס על הכשרה מעמיקה ברפואה מערבית קונבנציונלית לצד תחום הרפואה המשלימה. תהליך ההכשרה אורך בין 4-5 שנות לימוד. לימודים אלו דומים ללימודי רפואה עם דגש חזק על לימודי אנטומיה, אורתופדיה, ביומכניקה, תזונה ורפואת מערכת השרירים והשלד. במהלך ההכשרה אוסטאופתים מפתחים רגישות מוגברת בידיים על מנת לזהות אזורים בגוף בהם יש דלקתיות, מגבלה בתנועה במפרקים וליקוי בתפקוד הרקמות הרכות. אוסטאופתיה ידועה בעיקר כאמצעי יעיל לטיפול בבעיות בעמוד השדרה, בשרירים ובמפרקים אך חשוב לציין שקיימת גישה טיפולית לכל בעיה מערכתית בגוף האדם.

 

גישה טיפולית

אוסטאופתיה משלבת בין מדעי הרפואה, אומנות הטיפול במגע וגישה אינטגרטיבית לבריאות האדם. באוסטאופתיה משתמשים בשיטות אבחון רפואיות ומטרת הטיפול היא להשיב תפקוד אופטימלי לגוף ולסייע ליכולת הפנימית שלו להחלים. הטיפול מבוסס על הפחתת כאב באמצעות שימוש בטכניקות ידניות אשר עוסקות במניפולציה מיומנת של עמוד השדרה והמפרקים ובעיסוי ומתיחה של הרקמות הרכות. מלבד המרכיב הידני בטיפול ישנו גם דגש על שיקום בעזרת תרגילים לחיזוק הגוף ושיפור התנועה. כחלק מגישה אינטגרטיבית לבריאות, אוסטאופתיה גם משלבת הנחייה לאורח חיים מיטיב שכולל הרגלי אכילה בריאים, ואמצעים לשיפור איכות השינה והפחתת לחצים.

 

תהליך ההכשרה באוסטאופתיה ברחבי העולם

בארה״ב, תחום האוסטאופתיה הינו ענף ברפואה המערבית ולמעשה אחד מכל ארבעה סטודנטים לרפואה הינו סטודנט לרפואה אוסטאופתית. בנוסף לתוכנית לימודי הליבה של רפואה מערבית, סטודנטים לרפואה אוסטאופתית לומדים טכניקות אוסטאופתיות מניפולטיביות. טכניקות אלו כוללות שימוש בידיים לצורך אבחון, טיפול ושיקום של בעיות שריר ושלד. הטכניקות משלבות בין לחיצות ממוקדות, הנעה של מפרקים ועיסוי ומתיחה של רקמות רכות. בסיום הלימודים מקבלים תואר

DO = Doctor of Osteopathy

תואר זה זהה לתואר

MD = Medical Doctor

רופאים אוסטאופתים בארה״ב למעשה יכולים לתת מרשם לתרופות, לבצע ניתוחים ולהתמחות בכל תחומי הרפואה המודרנית. הם לרוב מאופיינים בפילוסופית טיפול אינטגרטיבית שממוקדת בצרכי המטופל ומשלבת טיפול ידני בעת הצורך. באנגליה ובמדינות נוספות בעולם, מקצוע האוסטאופתיה לא התמזג עם הרפואה המערבית כמו בארה״ב וההכשרה מתמקדת באבחון וטיפול של כאבי שריר ושלד דרך יישום של טכניקות טיפול אוסטאופתיות.

מחוץ לארה״ב התואר DO מתייחס לדיפלומה באוסטאופתיה.

מטפלים בתחום נקראים בשם תואר של אוסטאופתים ואינם מוסמכים כרופאים. אורך ההכשרה ברוב מדינות העולם נע בין 4-5 שנים שכוללים לפחות 1000 שעות של לימוד קליני במרפאה. לאורך הלימודים סטודנטים רוכשים מיומנות גבוהה בשימוש בידיים ככלי לאבחון וטיפול של בעיות אורתופדיות. המודל הטיפולי מתבסס על בסיס רחב של ידע ברפואה מערבית עם דגש על לימודים בתחום רפואת השרירים והשלד. במדינות כגון אנגליה בהם לימודי אוסטאופתיה נעשים במסגרת אוניברסיטאות, התואר DO מלווה בתואר ראשון במדעים או בתואר מאסטר בהתאם לתוכנית במוסד הלימודים.

בישראל ובמדינות נוספות בהם אוסטאופתיה תרם נכנסה למסגרת האוניברסיטאות

ההכשרה נעשית בבתי ספר פרטיים ובמכללות שמלמדים תכנים של רפואה מערבית יחד עם טכניקות טיפול אוסטאופתיות. תכניות אלו לרוב אורכות בין 4-5 שנים ובסיומם מקבלים דיפלומה באוסטאופתיה .(DO)

 

 

 

 

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול