הצ'קרות בגופנו

לכל צ'קרה בגוף יש היבט על מחלות מסוימות. במאמר זה אפרט את הצ'קרות לפרטי פרטים.
המילה צ'קרה באה מהשפה ההודית ופירושה – 'מעגל'. הצ'קרות הינן מעגלים אנרגטיים שנמצאים בגופנו והם מפוזרים לאורך עמוד השדרה. כל מעגל אחד ממעגלי הצ'קרות אחראי על בלוטה הורמונאלית מסוימת בגוף ועל מקלעת העצבים סביבה. ישנם שבעה מרכזים אנרגטיים עיקריים מקצה הראש ועד בסיס עמוד השדרה .

מרכזים אלו ניזונים מאור הנכנס דרך כיפת הגולגולת. אור זה מתפרק לשבעה צבעים בצבעי הקשת. כל מרכז לוקח את הצבע שנחוץ לו. לפי התורה ההודית, כל חולי שלנו הוא בגלל איזשהו חוסר איזון או חסימה של צ'קרה על פי מיקום הבעיה, הם מייחסים את חוסר האיזון לצ'קרה הספציפית האחראית על אותו אזור.

לטענתם, אם נשמור על תקינות של זרימה במרכזים אלה נהיה בריאים. מה שיכול לפגוע במרכז אנרגטי זה בד"כ בעיות מנטאליות, תזונה לקויה או אי כיבוד גופנו. יש לשמור ולטפח את הנפש. הצ'קרות מתפתחות ונוצרות מהיותנו עוברים ועד יום מותנו, הן מייצגות זכויות שניתנו לנו מאז הלידה. כך למשל תינוק שננטש לאחר מספר ימים יסבול מפגיעה בצ'קרה התחתונה, ומן הסתם בכל הצ'קרות מפני שצ'קרה אחת מזינה אחת את השנייה.

ישנן 7 צ'קרות והן מסודרות על פי מקומן – מבסיס עמוד השדרה ועד הגולגולת.

צ'קרת הבסיס
מיקום – מעל עצם הזנב.
צבע – אדום
תו מוזיקלי – דו
ההקבלה שלה נמצאת על איברי המין, בהודו הצ'קרה נמצאת בין פי הטבעת לאיברי המין והיא נקראת צ'קרה הקונלדיני,המיוחסת לכל הידע שהאדם מביא איתו מגלגולים קודמים ולכל החוויות העתידיות שיחווה בגלגול הזה. בהודו לא מטפלים בצ'קרה זו אך עדיין מייחסים לה חשיבות. הבלוטה שתחת אחריותה היא בלוטת האדרנל והיא אחראית על החלק התחתון של גופנו, מעצם הזנב ומטה, היא מטפלת בלחץ דם נמוך ואחראית על כל אברי הפרשת הגוף ( שתן וצואה ).

ההיבט הנפשי – מתייחס לצרכים הקיימים שהאדם זקוק להם בחייו, על צרכי ההישרדות, וכן לייחס האדם לכסף ולאוכל ויחסיו עם אמו.
נוגע לתכונות כגון נאמנות, ניהול חיי החברה והמשפחה, אומץ, בריאות פיזית, שמרנות, פחדי נטישה, יצרים ופחדים.
ההיבט הרוחני – סיפוק הצרכים הדרושים לאדם ע"י העולם שמסביבו.
במצב של חוסר איזון של הצ'קרה האדם יאכל הרבה לחם .

הצ'קרה השנייה
מיקום – בין שערות הערווה לטבור ובתחילת החריץ של הישבן.
צבע – כתום.
תו מוזיקלי – רה.
ההיבט הפיזי – מערכת המין ומערכת הזרימה, מעיים, גזים, רחם, שחלות, ערמונית ואשכים. אברים מקושרים: בטן תחתונה עד לטבור, המעי הגס, אברי המין הפנימיים, מערכת עיכול תחתונה, המעי הגס, שלפוחית השתן, גב תחתון, אגן הירכיים, מפרק הירך, המותניים, התוספתן, בלוטת הערמונית.
ההיבט הנפשי – זרימה בחיים, סקרנות כלפי המין השני, יצרים ,יצירה , יחסי מין וקרירות מינית.
ההיבט הרוחני – שמחת חיים, סקרנות והנאה מקיום יחסי מין.
חוסר האיזון של הצאקרה יביא לבעיות פוריות ולבעיות בדרכי השתן.

הצאקרה השלישית – מקלעת השמש
מיקום – נמצאת בקסיפואיד( עצם הסטרנום).
צבע – צהוב.
תו מוזיקלי – מי.
ההיבט הפיזי – איברים פנימיים כגון הכבד, הקיבה, כיס המרה, מערכת העיכול. אברים מקושרים: לבלב, טחול, מערכת העיכול, תריסריון, סרעפת, כבד, כיס המרה, המעי הדק, גב אמצעי ובאספקטים של מערכת העצבים.

ההיבט הנפשי – הערכה עצמית נמוכה, פחדים, תלות באחרים, פסימיות, רגשי אשם, אדם המודד את עצמו על פי תגובות הסביבה, בריחה מאחריות, חוסר שאפתנות, התמכרויות, חשדנות, בלבול, קושי בקבלת החלטות, קמצנות, רגשנות ללא רגישות, בעיות סמכות. אגו מנופח, שתלטנות, רצון להכתיב דעה. חוסר או עודף בטחון עצמי. זאת למעשה הצ'קרה הכי בעיתית, כיוון שלכולם ישנה איזושהי בעיה של ערך עצמי ודימוי עצמי.
ההיבט הרוחני – גילוי עצמי מתוך הנאה ולא מתוך השוואה.

הצ'קרה הרביעית
מיקום – הלב.
צבע – ירוק.
תו מוזיקלי – פה.
ההיבט הפיזי – לב, ריאות, אברי הנשימה, סמפונות, עצם החזה, מערכת חיסונית, שדיים, גב עליון, שרירי הכתף. אחראית על הלב ריאות וידיים אחראית למחלות לב ונשימה ולחץ דם גבוה.

ההיבט הנפשי מדברת על אי יכולת לאהוב על יחסי נתינה וקבלה אם אני אוהב את עצמי אז אני יכול להכיל את האחר ממקום של חמלה והבנת חולשת האחר יכולה להתקיים בתנאי אחד שיש איזון בין נתינה לעצמי לבין נתינה לאחר ולא יבואו על חשבון אחד מהם גם אהבה אוניברסאלית ללא תנאי.

הצ'קרה החמישית
מיקום – הגרון
צבע – כחול
תו מוזיקלי – סול
אחראית על בלוטת התריס, האוזניים והפה.

בהיבט הנפשי – פחד מפני ביקורת וכתוצאה מכך תופעות של בישנות, חשש להתבטא, תחושה של גוש חוסם בגרון, דיבור בקול רועד, פחדים וחרדות מפני העתיד, תשישות מנטאלית, ריצוי הסביבה, דיכאונות. מכיוון שכל אדם ואדם מבטא את עצמו באמצעות הגרון, בעיה בצ'קרה זו, צ'קרת הגרון, מסמלת אי מיצוי הפוטנציאל העצמי, חוסר יכולת לביטוי ה'אני' ואי מימוש הייעוד האישי.
בהיבט הרוחני – התחברות לייעוד האישי ומימוש עצמי מתוך הנאה.

הצ'קרה השישית – " העין השלישית"
מיקום – בין הגבות
צבע – סגול
אחראית על האוזניים, האף, עין שמאל, מערכת העצבים, בלוטת יתרת המוח, אברי החושים, בלוטת ההיפופיזיה, פיקוח על ההורמונים, מוח שמאל. בהיבט הנפשי – כל נושא האינטלקט, בעיות למידה וריכוז, החיבור העצמי לאינטואיציות , חיבור לידע הקולקטיבי. כשהצ'קרה לא מאוזנת תהינה בעיות של קשב וריכוז, דיסלקציה ובעיות למידה. לפעמים הצ'קרה פתוחה מדי והיא גורמת לבעיות דיסלקציה שונות. בעיות פיזיות כתוצאה מחוסר איזון בצ'קרה זו הן כל בעיות הסינוסים והאלרגיות למיניהן.

בהיבט הרוחני – חיבור לדת , חיבור לידע אינסופי מתוך הבנה שהאדם הוא חלק ממנו.

הצ'קרה השביעית – צ'קרת הכתר
מיקום – מרכז הגולגולת
צבע – לבן
אחראית על העור, השלד והשרירים. איברים מקושרים הם גזע המוח העליון ובלוטת האצטרובל. מטפלת ברבדים רוחניים, מייצגת השראה, איחוד העצמי עם האלוהות, ענווה, אצילות רוח, ערכים, עקרונות מוסר, רוחניות, צניעות, יושר פנימי, הילינג בלתי אמצעי.
בהיבט הרגשי – תחושת חוסר יעוד, אי שקט, שעמום, בלבול, חוסר בטחון בעצמי וביקום, קושי להתחבר לממדים הרוחניים, ניתוק מהמציאות, נמצא על גבול השפיות, רגישות לאורות ולצלילים, סכיזופרניה .
בהיבט הפיזי- עייפות ותשישות נפשית ורוחנית, אפילפסיה, ורטיגו, נשירת שיער, בעיות זיכרון.

חוכיימה ניר
ארומתרפיסט בכיר
מטפל רב תחומי ברפואה המשלימה
מאבחן מייעץ ומטפל

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול