מיגרנה – מה מעורר אותה ומה עוזר נגדה

 

מחבר ועורך: דר' מרדכי הוכברג, PhD, תזונאי

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים ומהאינטרנט. הנזקק לטיפול – מן הראוי שיפנה לייעוץ אצל רופא או אצל תזונאי, לפי המצב. אין המערכת אחראית לתוכן המודעות.

הסבל של חולי מיגרנה כה רב, עד כדי כך שמרביתם נוטלים תרופות נגד מחלה זו – וזאת למרות שהם מודעים לתופעות הלוואי של התרופות. במאמר זה תסקרנה סיבות להופעת המחלה וגם דרכים טבעיות איך להקל עליה או גם להירפא כליל ממנה.

סיבות

ממתיקים מלאכותיים ותוספים המוספים למזון כדי לשמר אותו, לתת לו טעם, צבע וכדומה – כל אלו חשודים כגורמי מיגרנה. לא מדובר פה על תוספי מזון בריאותיים, כמו ויטמינים, מינרלים ותכשירי בריאות אחרים. אחד מן היותר גרועים הוא מונוסודיום גלוטמאט – תוסף נותן טעם, אבל נזקיו רבים. ממתקים כמו אספרטיים וסכרין מצויים אף הם ברשימה של גורמי מיגרנה. היה זמן בארה"ב ש-FDA הוציאו משימוש את האספרטיים, אבל הוא הוחזר, למרות שידוע בבירור עד כמה הוא מזיק

טיפולים שעוזרים נגד מיגרנה

לבנדר

ברפואת הצמחים, משתמשים בלבנדר כחומר מרגיע כאבים – הוא מספק הקלה גם לסובלים ממיגרנה. לבנדר מצמצם מצב דלקתי שיש בכלי הדם אצל הסובלים ממיגרנה. הוא מקל גם על כאבי צוואר ושרירים. או שעושים חבישה חיצונית עם רטיות ספוגות בתמצית פרחיו על הצוואר, סביב העיניים ועל הקרקפת, או שמכינים ממנו תה – וזאת עם השריית כפית מפרחיו היבשים בכוס מים רותחים במשך 15 דקות. יש לשתות ממנו מדי פעם לאורך כל היום ואפשר להמתיק עם ממתיק טבעי.

מזונות מגבירי סיכון

יש מזונות שמוכרים כמעוררי מיגרנה ובהם שוקולד, אלכוהול, משקאות מכילי קפאין, משקאות סודה, סוכר מזוקק, מזונות מכילי גלוטן, גבינות מיושנות ובוטנים (לא פיסטוק-חלבי). יש שרגישים גם למזונות ומשקאות אחרים. כדי לבדוק רגישות למזון, יש הנוקטים בדרך של צמצום דרסטי זמני של סוגי האוכל והשתייה שהם צורכים. אחת לכמה ימים מכניסים לתפריט מוצר נוסף. אם הוא לא גרם למיגרנה, אפשר להשאירו בתפריט ובלבד שזהו מזון ולא מצרך מתועש מיותר.

צריכת טריפטופן

חומצה אמינית זו מעלה את הייצור של סרוטונין ומלטונין ובכך יש הקלה של המיגרנה, כמו גם של מצבי רוח, דיכאון והפרעות נפשיות נוספות. 5-הידרוקסי טריפטופן (5-HTP) יעיל אפילו יותר. אם נוטלים אותו, יש לצרוך גם אבץ.

זנגביל, מנטה ופלפל חריף

צמחים כמו זנגביל, מנטה-פפריטה ופלפל חריף – כולם עוזרים נגד כאבי ראש מסוג מיגרנה. זנגביל מדלל את הדם, כך שאין להשתמש בו אם נוטלים תרופות מדללות דם. אפשר להכין תה מכולם ביחד – להשרות אותם במים רותחים לרבע שעה, לסנן, לצנן ולשתות. גם בנפרד, כל אחד מצמחים אלו עשוי לעזור נגד מיגרנה. יש צמח נוסף, שמו האנגלי הוא Butterbur, שנמצא מפחית כאבי ראש מסוג מיגרנה. הוא מפחית מצבים דלקתיים ומווסת את זרימת הדם אל המוח. הוא פועל כמו חוסמי-ביטא שמפקחים על זרימה תקינה של דם אל המוח. יש להשתמש במוצר זה רק אם כתוב על האריזה שאין בו PA.

מקורות

http://www.health-holistic-living.com

http://www.sweetpoison.com

http://www.msgtruth.org/migraine.html

http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/migrain_headache.thml

http://www.umm.edu/altmed/articles/lavender-000260.html

http://nccam.nih.gov/health/NIH_Herbs_at_a_Glance.pdf

http://www.relieve-migrain-headache.com/diet-headache-migraine.html

http://www.umm.edu/altmed/articles/migraine-headache-000072.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubned/15623680?dopt=Abstract

http://www.naturalnews.com/037419_migraines_headaches_pain_relief.html#ixzz28V4hSTei

Naturalnews. Six Safe, Natural Solutions for Getting Rid of Midraine Headache Pain. Thursday, October 04, 2012. By: JB Bardot.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול