13 תסמינים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ובני נוער

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים ומהאינטרנט. הנזקק לטיפול – מן הראוי שיפנה לייעוץ אצל רופא או אצל תזונאי, לפי המצב. אין המערכת אחראית לתוכן המודעות.

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית מורכבת המשפיעה על יכולתם של ילדים ובני נוער לחוות חוויות הצלחה בבית הספר ולנהל מערכות יחסים עם אנשים אחרים.

מכיוון שהפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ובני נוער מאופיינת בטווח רחב של תסמינים, המשתנים מאוד מילד לילד, לעתים קרובות קשה לזהות אותם ללא ביצוע הערכה מקיפה על ידי אנשי מקצוע המוסמכים לאבחן ולטפל בהפרעת קשב וריכוז (ADHD).

בכדי להבין טוב יותר האם ילדיכם אכן מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD), באפשרותכם לעיין ברשימת התסמינים המפורטות בהמשך, המתארת את התסמינים השכיחים ביותר של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ובני נוער.

 1. התמקדות בעצמי

ילדים ובני נוער המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בדרך כלל מתקשים לזהות את הצרכים והרצונות של האחר וכתוצאה מכך מפריעים לאנשים הנמצאים בסביבתם ומתקשים להמתין לתורם.

 1. הפרעה לאחר

התמקדות בעצמי עלולה להוביל ילדים ובני נוער המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) להפריע לאחר בזמן שהוא מדבר או להצטרף לשיחות ומשחקים של אנשים אחרים.

 1. קושי להמתין בתור

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ובני נוער מאופיינת בקושי להמתין בתור במהלך פעילויות כיתתיות או משחקים קבוצתיים.

 1. קושי בוויסות רגשי

ילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) מתקשים בוויסות רגשי ועשויים להתפרץ בזעם או להתנהג באופן בלתי הולם במקומות ציבוריים.

 1. תנועתיות יתר

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ובני נוער מתוארת גם על ידי חוסר יכולת לשבת בשקט לאורך זמן – מה שגורם להם לקום ולהתרוצץ או להתנועע על הכיסא שלהם בעת שהם מתבקשים לשבת.

 1. קושי לשחק בשקט

ילדים ובני נוער הסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) נוטים לגלות קושי לשחק בשקט או להפגין שלווה תוך כדי ביצוע פעילויות מהנות.

 1. קושי בהשלמת משימות

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לעתים תכופות גורמת לילדים ובני נוער להתקשות בהשלמת משימות, בין היתר משום שהם מגלים עניין רב במספר דברים במקביל ומדלגים בין דבר אחד לאחר כל הזמן

 1. חוסר תשומת לב

ילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) עשויים לגלות חוסר תשומת לב כשאנשים אחרים מדברים ישירות אליהם ולהתקשות לחזור על מה שנאמר להם למרות שלטענתם הם שמעו הכל.

 1. הימנעות מביצוע משימות

חוסר תשומת לב לעתים קרובות גורם לילדים ובני נוער המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) להימנע מפעילויות הכרוכות בהשקעת מאמץ נפשי רב לאורך זמן, כמו הכנת שעורי בית או התכוננות למבחנים.

 1. טעויות רשלניות

ילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נוטים לגלות קושי במעקב אחר הוראות הכוללות מספר שלבים ודורשות תכנון או הוצאה לפועל של תכנית – מה שמוביל לביצוע טעויות רשלניות רבות, שעשויות להתפרש על ידי הורים ואנשי חינוך כעצלות או חוסר ידע.

 1. חולמנות

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ובני נוער עלולה להתבטא בחולמנות והתעלמות מכל מה שמתרחש סביבם, כך שהם מגלים רמת מעורבות נמוכה יותר מאשר ילדים אחרים.

 1. קשיי התארגנות

מאחר והפרעת קשב וריכוז (ADHD) לעתים קרובות מאופיינת בקשיי התארגנות, ילדים ובני נוער עשויים להתקשות במעקב אחר משימות או פעילויות שונות ובתיעדוף שעורי בית, מטלות בית ספריות ומשימות אחרות.

 1. שכחנות

ילדים ובני נוער המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נוטים לשכוח פעילויות יומיומיות ולאבד פריטים אישיים לעתים תכופות.

תסמינים נוספים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

בנוסף לתסמינים הנ"ל, ילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) עשויים לגלות חוסר שליטה עצמית, חוסר מיקוד, חוסר הבנה של רמזים חברתיים, קושי להתפשר עם חברים, קושי לשמור על היגיינה אישית, קושי לעזור במטלות הבית, קושי בניהול זמן וקושי לנהוג בזהירות.

במידה וילדיכם מציגים מזה זמן ממושך חלק ניכר מהתסמינים המאפיינים הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לצד קשיים משמעותיים בבית הספר וקושי ביצירת אינטראקציות חיוביות עם ילדים אחרים בני גילם, מומלץ לפנות בהקדם לביצוע אבחון מקיף שיעזור לכם לקבוע מהי תכנית הפעולה הטובה ביותר כדי לסייע לילדיכם לשפר את מצבם.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול