מדוע דיאטות לא עובדות

 

 מבוא:

שמירה על משקל גוף תקין הפכה  לבעיה קשה ביותר בחברת השפע המערבית. הנתונים מלמדים על כך  שיותר מ – 70% מהאוכלוסייה מוגדרים כבעלי עודף משקל בדרגה זו או אחרת. עלינו לדעת שאין מחלה או בעיית בריאות כל שהיא מחולשה קלה, עייפות ועד סרטן שאינם קשורים לעודף משקל. על פי נתוני משרד הבריאות בישראל אחד מכל שלושה אנשים בישראל צפוי לחלות בסרטן במהלך חייו. ככל שעודף המשקל גדול יותר הסיכוי הסטטיסטי להחמרת התופעות החולניות גדל. כבר בקרב אדם בעודף משקל קל של 5% בלבד יתגלה פרופיל שומנים לא תקין (במונחי ההיגיינה הטבעית ולא במונחי הפרשנות השגויה של רופא קונבנציונאלי) ויעלה הסיכון להתקפי לב.

התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות חדשות ובמיוחד בתחום החקלאות וייצור המזון במאה האחרונה בעולם המערבי גררו שינויים חברתיים ושינויים קיצוניים באורח החיים, בתרבות הצריכה ובאופי הפעילות שלנו. שינויים אלה השפיעו באופן מידי על המערכת הפיזיולוגית, ביוכימית והנפשית שלנו וגרמו לסטייה חמורה מהמבנה הבריא והטבעי של גוף האדם.

משקל יתר, עודף שומנים בדם, טרשת עורקים, מחלות לב וכלי דם ומחלות אחרות הינן תוצאה ישירה של סטייה חמורה זו מאורח החיים המוכתב לנו על פי חוקי הטבע.

אורח החיים הלא טבעי והמעוות שהתפתח בעיקר ב- 200 השנים האחרונות, אשר כביכול "נכפה" עלינו איננו צו אלוהי שאין מנוס ממנו, זו הבחירה שלנו. מיליוני אנשים בעולם חיים, אם באופן טבעי ואם מתוך בחירה מודעת, בהרמוניה נפשית ושלמה עם חוקי הטבע הבסיסיים השולטים על כל האורגניזמים החיים וגם עלינו בני האדם ונהנים מבריאות גופנית ונפשית מצוינת. מיליוני בני אדם בחרו לחזור ולשמור על אותם חוקים לאחר שבריאותם נפגעה מאורח החיים השגוי. בריאותם של אלה השתפרה עד כדי החלמה מוחלטת.

עודף משקל הוא מחלה בפני עצמה והינו סימפטום המסייע להיווצרות מחלות חדשות. שמירה על חוקי הבריאות והגוף, חוקי הטבע, מובילה בהכרח לבריאות מושלמת ולמשקל תקין למשך כל החיים. שמירה על חוקי החיים לא יכולה לנבוע מ"דיאטה" זמנית, חולפת שהמציא אדם כזה או אחר ואפילו הוא מכנה את עצמו כמומחה לתזונה. גימיקים רבים הומצאו ויומצאו בתחום הדיאטות. כולן מוגדרות על ידי כהונאת הציבור. בחלקן יש מעט אמת והרבה אשליות, האחרות פשוט מטורפות ומזיקות.

כדאי שנפנים שחוקי החיים והבריאות הם יצירה של הטבע ולא המצאה של אדם זה או אחר. לכן אינני מכנה את גישת "ההיגיינה הטבעית" כ- "שיטה". "שיטה" היא דרך ביצוע או פעולה שהמציא האדם כדי לבצע משימה כל שהיא. היגיינה טבעית, המכלול של חוקי הבריאות, לא הומצאו על ידי אדם כל שהוא אלא נוצרו על ידי הטבע יחד עם גוף האדם.

דיאטה היא שיטת תזונה שאנשים ממציאים מידי פעם בתקווה להערים על חוקי הבריאות ולעקוף אותם. דיאטה היא ניסיון לחפש קיצור דרך למטרה, מה שלעולם לא יכול לעבוד לאורך זמן.

הכוונה בדרך חיים אנטי-דיאטה היא לא רק לשמור על משקל תקין אלא לשמור על בריאות מצוינת למשך כל החיים ולא להגיע למחלות העולם המערבי שבגינן כל אדם שני בישראל בולע תרופות החל מגיל צעיר. יש להבין שצבירה של עודף משקל מצביעה בהכרח על תזונה לקויה ועל אורח חיים לקוי ועלולה להוביל במוקדם או במאוחר לבעיות ביוכימיות ובריאותיות. מבחינה קלינית, התופעה של חולי ללא עודף משקל נדירה. מחלה זו או אחרת מלמדת באופן חד משמעי שהתזונה של אותו אדם שגויה, איננה טבעית לגופו של האדם ולכן היא גורמת לעודף משקל ולמחלות.

רבים מכם יגידו – איך הוא מדבר בפסקנות כזו? ידידי, אלפי חולים עברו דרכי ב- 14 השנים האחרונות. לא היה מקרה אחד של חולה ששינה את התזונה שלו לאורך מספיק זמן וביצע את כל שהתבקש מחוקי הבריאות ומצב בריאותו לא השתנה מהקצה לקצה. אצל כל אותם מחלימים הייתה גם ירידה משמעותית במשקל. זה מוכיח שהגוף קובע שלהיות בריא זה להיות משמעותית יותר רזה!! ודבר נוסף, האם זו לא הוכחה מספקת לכך שיש תזונה שמחוללת מהפך בבריאות שלנו ומפחיתה במשקל במהירות ושהתזונה הרגילה גורמת לעודף משקל ולמחלות?

 

מה הוא עודף משקל?

למעשה כאקסיומה – עליכם להפחית ממשקלכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים כדי להגיע למשקל תקין מבחינה פיסיולוגית.  למרבה הצער, מרבית הציבור סבור שמשקלו תקין או שיש לו עודף משקל קל, אבל כאשר אדם שחושב שמשקלו תקין עובר לתזונה היגייניסטית הוא מתחיל מיד לרדת במשקל.

לא פגשתי מעולם אדם שאיננו טועה בהערכת עודף המשקל שלו. מטופלים מעריכים שהם צריכים להפחית 10 קילו ממשקלם כאשר הם צריכים להוריד בפועל 30 קילו כדי להגיע למשקל תקין. אנשים בעלי עודף משקל של 10 קילו אומרים לי שמשקלם תקין ולא מבינים מדוע לחץ הדם שלהם גבוה, מדוע הסוכר בדם גבוה, מדוע כלי הדם סתומים ומדוע הם סובלים מעייפות ובעיות רבות אחרות. כשאני אומר להם שהם צריכים להוריד למשל 10 קילו הם מופתעים מאוד ואומרים לי שהרופא/הדיאטנית שלהם אמר שהמשקל שלהם תקין או שהם צריכים להוריד קצת במשקל.

כן ידידי, האשמה נעוצה בראש ובראשונה באותם מומחים כביכול. הם מניחים הנחה מוקדמת שקשה לכם להפחית במשקל ולכן יגידו לכם את מה שאתם רוצים לשמוע – שאתם לא כל כך שמנים, שתורידו רק כמה קילוגרמים וזה בסדר וכן הלאה. כאשר הסטנדרטים שמציבים לכם אותם "מומחים" הם שגויים ומבטאים בעצם את הספקנות שלהם ואת חוסר המקצועיות שלהם שמתבטאת בחוסר הרצון והיכולת שלהם להוביל אתכם למשקל התקין שלכם באמת אז כיצד אתם מצפים להרגיש בריאים לאורך זמן?

המצב הטבעי לאדם הוא להיות רזה. בטבע אין בעלי חיים שמנים, גם אם יש בעלי חיים גדולים. בעלי החיים השמנים היחידים שיש הם אלה שחיים באזורים קפואים וזקוקים לשכבות שומן גדולות כדי לשרוד. הסתכלו על צבי, על יעל, על ג'יראפה ועל סוס, מדוע אין אצלם עודף משקל?

כן אני יודע בתרבות שלנו להיראות רזה זה גם טוב וגם לא נראה טוב. היחס שלנו לרזון הוא אמביוולנטי. מרבית חברינו שמנים ועגלגלים ולכן בתרבותנו להיות שמנמן עד שמן זה נורמטיבי (מכנים אדם שמנמן- אדם בריא). בסתר ליבנו אנחנו ממשיכים להעריץ את הדוגמניות הרזות ורוצים להידמות להן, אבל אנחנו מדחיקים את זה במהירות כי ברור לנו שזה חלום בלתי ניתן להשגה. שלא תבינו אותי לא נכון, אינני אומר שהשאיפה שלנו היא להיראות כמו אותן דוגמניות חיוורות וחולניות שמרעיבות את עצמן כדי להגיע להישגים על הבמה. בעיני זה לא תקין וזו לא הדרך. אם אותן דוגמניות היו יודעות באמת משהו על תזונה טבעית הן יכלו לאכול לשובע, ליהנות מהאכילה ולשמור על משקל תקין וגם להיראות ולהרגיש בריאות יותר.

בקיצור אדם כמוני שנחשב לרזה במונחים של עולם מערבי וישראל נראה מוזר וחשוד כחולה ונשאל תמיד – כן, אבל את לא רזה מידי. התשובות שלי הן תמיד ש- א. לא אני מחליט על המשקל אלא הגוף שלי.  ב. אם כל תושבי ישראל היו רזים כמוני יכולנו לסגור את כל בתי החולים ולמחוק כמעט את מקצוע הרפואה, מה שרופאים לא ירצו כמובן.

אם כך קוראי היקרים, אל תתעו בהערכת עודף המשקל שלכם. אל תתאימו את המשקל שלכם לאמונות השגויות ולספקנות של הרופא או הדיאטנית (שגם הם לרוב בעודף משקל) שלכם הציבו לעצמכם סטנדרטיים אמיתיים של משקל תקין.

רופאים לא מאמינים שהמטופלים שלהם מסוגלים לחיות אורח חיים בריא ולשמור על משקל תקין לאורך זמן. לראיה אומר פרופ' אהוד גרוסמן , מבית החולים שיבא בתל השומר: "קשה לשמור לאורך זמן על ההישג. במרבית המקרים תוחלת החיים של ההרזיה לא תעלה על שנה". הוא כמובן יוביל אתכם לתרופה מצוינת שיש לו לתת לכם.

 

משקל תקין הוא המשקל המינימלי שהגוף שלכם ישאף להגיע אליו כאשר הוא ייזון לאורך זמן ממזון טבעי לחלוטין. אצל חלק גדול מכם זה משקל נמוך ממה שאי פעם הייתם בו או חלמתם עליו. במשקל כזה תרגישו קלילים ובריאים להפליא עם תחושה של אושר עילאי ושליטה מוחלטת בגופכם ועל בריאותכם. אני רואה שזה קורה על מטופלי שוב ושוב.

אומר אחד ממטופלי – אלי גלבוע:

וכך, במשך שבוע אחר שבוע, חודש אחר חודש, הקילוגרמים נשלו ממני בקצב מהיר אבל יותר חשוב מכך, ה"סוללות" שלי התמלאו ואיתן החיוניות שבחיים. פתאום יש לי כוח, מרץ ואנרגיות שלא הכרתי בעבר. ואז הבנתי שאני על דרך המלך והתמלאתי גאווה עצמית ורוח גבית נשאה אותי למחוזות נפלאים(המכתב המלא פורסם באתר).

 

עודף משקל הוא סכנה לבריאות:

עודף משקל גורם למחלות. אדם עם עודף משקל הוא כבר חולה או בדרך להיות חולה.

האמת המדעית היא שעודף משקל קשור באופן מחקרי-סטטיסטי לכל המחלות הפנימיות שאחוזן הולך ועולה באופן דרסטי ב – 50 השנים האחרונות, במקביל לעליה באחוז השמנים באוכלוסייה. סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם, מחלות לב, ואפילו סרטן הם תולדה ישירה או עקיפה של עודף משקל. אני מזכיר לכם קוראי שההגדרה של עודף משקל על פי נקודת המבט שלי, נקודת המבט של ההיגיינה הטבעית, היא הרבה יותר מדויקת ואמיתית. ולכן אל תאמרו לי – כן אבל אני מכיר מישהו שחלה בסרטן ולי הוא לא נראה שמן. בלוטת הלבלב של אדם שמן עובדת פי 10 יותר קשה במשך שנים ובסוף תקרוס ותגרום לסוכרת. העורקים של אדם שמן נסתמים בקצב מהיר ביותר ומובילים להתקפי לב ושבץ מוחי.

מחקרים מגלים שאחוז התמותה בקרב בעלי עודף משקל של 30% ומעלה מגיע  לפי 6 בממוצע מאשר בקרב בעלי משקל תקין. למותר לציין את ההגבלות ואי הנוחות הפיזיים שהינם מנת חלקם של אנשים שמנים בחיי היומיום. לכן עם עודף משקל יש להתמודד ומיד ולא לדחוק את הבעיה לפינה אפלה במוחנו משום שבנפשנו היא. מי מאיתנו איננו מעוניין להינות מתחושה של קלילות ואסטטיקה גופנית ותחושה של בריאות מושלמת שהרי הדברים קשורים זה בזה באופן מוחלט.

אני מזהיר אתכם קוראי אל תתפתו ללכת אחרי הטרנד החדש שחרט על דגלו סיסמא – "שמן הוא יפה". אותם שמנים שהגיעו למבוי סתום ואין להם כלים להתמודד עם עודף המשקל שלהם אומרים לעצמם – "טוב אז לפחות נחיה בשלום עם התופעה, מדוע שנחיה כל הזמן בהרגשה של אשמה עצמית". כדי לצמצם את הדיסונאנס הקוגנטיבי בין שאיפתם העמוקה להיות רזים לבין חוסר היכולת שלהם להגיע למשקל תקין הם משכנעים את עצמם ש- שמן הוא יפה". אז, ידידי, אין לי שום שיפוט לגבי האם שמן הוא יפה או מכוער, זה ממש לא עניני ובעיני גם לא חשוב. ברור שיש שמנים יפים ויש רזים מכוערים, אלה החיים. כל מה שאני מדבר עליו הוא – אל תנציחו את החולי הזה בשם היופי המדומה. אין בשמן לכשעצמו שום יופי כמו שאין ברזה לכשעצמו בהכרח יופי. כל מה שאני אומר ששמן זה מאוד לא נעים, לא קל, לא בריא ומקצר את החיים. זו עובדה בריאותית!!! לכן חפשו כלים אמיתיים לשמור על משקל תקין ואל תחיו עם זה בשלום כיוון שבסופו של דבר תשלמו על כך מחיר יקר מאוד וממש לא משתלם.

הסיבות לעודף משקל

א. התמכרויות

בעיית עודף המשקל היא ביסודה בעיה של התמכרות. בדיוק כמו אלכוהוליסט, נרקומן ומעשן כרוני גם השמן מכור למזון המזויף שלו. הוא אף משלה את עצמו כמו הנרקומן והמעשן  שהמזון הטעים עושה לו טוב ושבלעדיו אין לו חיים. לזה קוראים  – התמכרות!!

אדם שאיננו יכול לחיות ללא שוורמה, שוקולד, באגט, גבינה צהובה, עוגות קצפת ועוד אלף מוצרי זבל תעשייתי הוא אדם מכור ועבד להתמכרויותיו. לא רק זה, אלא שהאדם המכור איננו מודע בדרך כלל לכך שהוא מכור למשהו. הוא חושב שהמצב שהוא אינו מסוגל בלי… הוא מצב נורמלי לחלוטין ושאני שאומר לו ששוורמה, שוקולד, באגט, עוגות ועוד אלף מוצרי זבל תעשייתי הם לא באמת מזון  – אני לא נורמלי. הוא ישאל בוודאי – מה אתה מצפה ממני לחיות ללא הרכיבים האלה? השתגעת? כיצד זה אפשרי?

ידידי, אלא סימני ההתמכרות. ובהתמכרות צריך לטפל קודם כל כמו שמטפלים בהתמכרות – מהמח, במקום שההתמכרות נוצרה.

רבותיי, חלקכם יגידו, טוב אני לא התמכרתי לכלום, לא מדובר עלי. ובכן, אין אדם שאיננו ממוכר למשהו, מי יותר ומי פחות. האם אתם מוכנים לשנות ולהחליף את התזונה שלכם מהיסוד?

אם התשובה שלכם היא לא אזי אתם ממוכרים!!

עליכם לדעת שיצרני הזבל התעשייתי והמזון המזויף עושים כל מאמץ אפשרי כדי שתתמכרו למוצרים שלהם. הם יכניסו לתוכם חומרי טעם אקזוטיים, מזרחיים, סיניים, חריפים, חמוצים, שומן מוקשה ורווי, אבקת שום ובצל, אבקות לריכוך ולגיבוש וכדומה כדי לפתות וללכוד את חושי הטעם שלכם ולהפיל אתכם ברשת. מרגע שזה קרה אתם אבודים. אתם אפילו אינכם מודעים לכך שנפלתם ברשתם, אתם רק ממשיכים לאכול את המוצר הטעים לכם, לא משנה מה הוא מכיל.

האדם השמן ממוכר לתענוגות המזון המזויף ברמה מסוכנת שמונעת ממנו לקבל החלטה לצאת מזה. הוא רואה את חבריו ומשפחתו ניזונים מאותו מזון וזה נראה לו טבעי לחלוטין.

תחילת היציאה מהמעגל היא ההכרה בהתמכרות. לאחר מכן צריך לבוא הרצון לקבל מידע חדש, אמין, מחקרי מדעי שמוכיח שהמזון המזויף איננו באמת מזון ולהבין עד כמה ההשפעות שלו על גופכם קטלניות. ברגע ששברנו את האמונה הבסיסית הכוזבת שהכל בסדר מתחילים לטפח את הרצון להחזיר את עצמנו לשפיות כדי להינצל מציפורני ההשמנה והחולי.

מסתבר שדיאטות אינן מנסות כלל להתמודד עם בעיית ההתמכרויות למזון המזויף. נהפוך הוא, הן מרשות למטופל לצרוך ממוצרים מסוכנים אלה בהגבלות כאלה ואחרות שעושות רושם של דיאטה ייחודית. כשאין מתמודדים עם ההתמכרות ולמעשה מנציחים אותה היא תצוץ שוב ושוב ותנצח את זה שרוצה להשתיק אותה. אם מוצר רעיל ומזיק למעשה "מותר", אבל במידה, האם לא ברור שהגבול המדומה הזה ייפרץ לבסוף?

בהיגיינה הטבעית אין מלכתחילה אסור ומותר. מותר הכל, אבל ההחלטה היא שלי.  רק שאת ההחלטה אני מקבל כבר ממקום חדש של אחרי טיפול יסודי בהתמכרות.

 

ב. עודפי חלבון ושומן

 

קבוצות המזון שנחשבות לבריאות, חיוניות ומומלצות בעיני דיאטניות ורופאים מכילות חלבון ושומן מהמקורות הגרועים ביותר, אליבא דפרופ' קמפבל, חוקר בכיר של הביוכימה של התזונה מאוניברסיטת קורנל. פרופ' קמפבל אף מוכיח שהתזונה הרגילה מכילה עודף של אלפי אחוזים של חלבון ושומן מאותם סוגים גרועים שאינם מתאימים לגופו של המין האנושי. כיצד אפשר לרדת למשקל תקין ולהגיע לפרמטרים ביוכימיים-קליניים תקינים עם תזונה שמכילה עודפים ענקיים של חלבון ושומן? כיצד אפשר באמת להבריא ממחלות כאשר ניזונים מתזונה עודפת בחלבונים שומנים ועמלנים? ככל שעולים בגיל זה קשה יותר משום שקצב חילוף החומרים יורד ואיתו בדרך כלל  גם כמות הפעילות הגופנית שעושים.

כיצד דיאטות יכולות להמשיך ולהזין את האדם בעודפים ענקיים ולצפות לשיפור הבריאות והחיוניות וגם לירידה במשקל ועמידה בו. כיצד דיאטות יכולות להציע למטופל לאכול מכל דבר ולצפות לאורך זמן שהוא יגביל את עצמו רק לכמויות שהן מציעות לו?

 

ג. בלבלול והטעייה

 

כאשר מציעים לנו דרך קצרה וקלה יש לנו נטייה לבחור בה. אנחנו מתוכנתים גנטית לחסוך באנרגיה, במאמץ. השמן אומר לעצמו – מדוע שאבחר בדרך של שינוי עמוק ומתיש אולי שכרוך בהתמודדויות והתגברויות? הרי מציעים לי דרך קלה ופשוטה – הונאה!!!

מליארדי דולרים יוצאים מכיסכם וזורמים לכיסם של יצרני ההונאות האלה. מרגע שהונאת המליארדים הזו התחילה כנראה שהמעגל הזה לא יסתיים לעולם. יש כל כך הרבה כסף בבסיס שלה שיעשו לכם שטיפת מוח, כן עם הכסף שלכם שהוציאו בעורמה מכיסכם, כדי לשכנע אתכם בהונאה החדשה, התגלית החדשה, הפלא שרק עכשיו נמצא על ידי החוקרים (המשוחדים על ידי התעשיות האלה ומועסקים על ידם).

אומר פרופ קמפבל- "תעשיות המזון המזויף ידאגו לספק לכם כל הזמן מידע שגוי ומסולף, אשליתי, שקרי ומבולבל כדי להמשיך את התלות שלכם במוצרים שלהן". אני מסכים עם כל מילה.

 

ד. טיפוח האשליה – פעילות גופנית מכסה על אכילה של כל מזון.

 

הדיאטות השונות כאמור הן אותה הגברת בשינוי אדרת. הן אותה תזונה רגילה עם שינויים קלים והדגשים שונים. כדי להשיג תוצאה חזקה יותר הם טוענים שלא ניתן להסתפק רק בשינוי תזונה ולכן צריך גם פעילות גופנית אגרסיבית, דבר ששנוא על שמנים.

אומרת אחת הדיאטניות:

"קדימה, קומו מהמחשב וצאו החוצה, השאר ממילא כבר לא יהיה חשוב, כי הפעילות הגופנית תעשה כבר את עבודת איזון המשקל והצריכה הקלורית".

כך מעבירים אנשים עם עודף משקל מסלול של ייסורים כמו בטירונות והרבה פעמים שוברים את רוחו של האדם.

ראשית אני בעד פעילות גופנית ואני אישית פעיל גם היום בצורה רחבה. אבל, תזונה בריאה היא תזונה שמשפיעה חזק ביותר על המשקל גם ללא כל פעילות גופנית. מופתעים?

כן אני מבין, כך גם כל מטופלי. אצלי מצליחים לרדת לרוב 10 קילו במשך השבוע עד שבועיים הראשונים ללא כל פעילות גופנית ובלי שום תחושה של דיאטה. אני ממליץ לכם לדבר עם אלי ואחרים כדי להבין את זה. תזונה באמת טבעית, היגייניסטית, תגרום לירידה ענקית ומהירה במשקל. כיצד תרגישו אחרי ירידה של 10 קילו תוך 14 יום? האם לא תקבלו בעצמכם מוטיבציה להתחיל ללכת?

אי אפשר לתת לאדם אלפי אחוזי שומן ולהעביד אותו בפרך שעות במכון כושר כדי שישרוף את זה. אנחנו צריכים להשקיע מאמצים קשים כדי להוריד 100 קלוריות שנאכלים בדקה.

לכן, המפתח להפחתת משקל ולהגעה למשקל תקין איננו בפעילות הגופנית אלא בתזונה שלנו. התבססות על קבוצות מזון שונות בתכלית – זה שם המשחק.

 

ה. מזון מזויף איננו מגביל את עצמו , מזון טבעי מגביל את עצמו.

 

אחת הבעיות הקשות עם מזון מזויף היא שרוצים ממנו עוד ועוד ללא כל קשר לתחושת השובע. אתם יכולים לאכול פי 5 מהכמות הנסבלת על ידי הקיבה ומיצי העיכול שלכם כדי "לספק" לשווא את תאוות הטעם שאליו התמכרתם, אך לעולם זה לא מספיק. שוב ושוב תרצו מאותו מוצר, אתם ממש עבדים לו והוא מנהל את חייכם. עם מזון מזויף אתם תגיעו באופן קבוע לאכילת  יתר.

עם מזון טבעי נדיר שזה יקרה. התכונה הנפלאה של מזון טבעי היא שכאשר מגיעים לשובע הגוף-המוח אומר פשוט – מספיק לי. האיזון הזה לא יגיע ביום או בשבוע אחד, אבל המתמידים יתפלאו לראות שזה קורה הרבה יותר מהר מכפי שתיארו לעצמם.

התוצאה של אכילת מזון טבעי היא אוטומטית –  ירידה במשקל. הגוף ימשיך לרדת במשך חודשים עד להגעה עצמית למשקל התקין שלו.

 

ו. הניסיון לעשות דיאטת טריקים, לעבוד על עצמנו

 

דיאטניות מציעות למתמודדים עם עודף משקל כל מיני טריקים כדי להתגבר על התשוקה למזון מזויף וממכר. הכוונה היא לעבוד על הגוף ולנסות להוליך אותו שולל.

 

טריק ראשון – להתחיל בצעדים מדודים וקטנים. החשש מכך שהשינוי יהיה קיצוני מידי והאדם לא יעמוד בו מוביל את הדיאטנית להנחה שצריך לעשות שינויים קלים. המטרה היא להעביר מסר לגוף – תשמע, זה לא ממש שינוי, זה קצת שינוי אז אל תכנס ללחץ. וזו בדיוק הטעות!!!

הניסיון שלי מלמד ש- 100% מאלה שהחליטו שדי, נמאס להם ממה שהיה והם מקבלים החלטה נחושה לעשות שינוי משמעותי הצליחו!! צר לי אבל מרבית האנשים שהחליטו ללכת על שינויים מתונים לא עמדו גם בזה ונכשלו!! אז מה קרה? מדוע ההנחות, השינויים הקלים והמתונים לא הועילו? הם כמובן יתרצו את זה באמירה הקבועה שלהם – הדיאטה היית קשה מידי. למעשה זה שקר קבוע שהם ממשיכים לספר לעצמם, משום שהבעיה היא לא בגודל השינויים אלא בבשלות הנפשית של האדם, בהחלטה הבסיסית שהגיעה העת לעשות שינוי בחיים. בקרב אלה שמסכימים לעשות שינוי מידי ועמוק ולא לחיות בשני העולמות במשך חודשים השינוי בא מהיום למחר כמו אבחת חרב. אנשים אוהבים גבולות כי הגבולות שומרים עלינו, תוחמים אותנו. כן, לפעמים קשה לנו איתם בהתחלה, אבל אני תמיד מציע למטופלי לעשות קו ולהתחיל ממחר דרך חדשה לחלוטין. מי שמעוניין ילך בה ומי שלא ילך בדרך מתונה יותר, אבל מי אני שלא אציע לו את הטוב והנכון ביותר? להציע לנרקומן להמשיך עם סמים או לאלכוהוליסט להמשיך לשתות בתקווה שהוא יפסיק נשמע לא הגיוני. אני יודע שכל המומחים מייעצים לעשות זאת כך, אבל האם זה אומר שזו הדרך הנכונה? ניסיוני מראה שממש לא. כאשר חיים עם הפיתויים של העולם הקודם במקביל לשינוי או שניים שעושים לא מוותרים על מרבית המזון המזויף ולא על הכמיהה וההתמכרות איליו והוא תמיד ימשוך אותנו חזרה אליו, ובגדול. בתוכנית מסוג זה הדיאטה הזו מתקבלת יותר כסט של הגבלות – מותר לך…אבל במידה…

נקודה קריטית למחשבה. כאשר הולכים על גישה קלילה ואיטית התוצאות זוחלות ובלתי מספקות. התחושה היא שהמאמץ הוא גדול והתמורה אפסית או קטנה. מה לדעתכם התחושה של אדם שיורד 5-7 קילו בשבוע? ההלם החיובי דוחף אותו כמו רקטה קדימה לכיוון השגת המטרה שלו.

אומרת שיר שירדה עד כה 16 קילו בתוכנית:

גם הרגשתי שבעה, גם לא היה חסר לי כלום וגם ירדתי 5 קילו כבר בשבוע הראשון. הייתי שמחה ובהלם. מעולם זה לא קרה לי קודם. מובן שזה נתן לי כח להמשיך כי הבנתי שזו הדרך. במקביל הרגשתי שיפור אדיר בקלילות שלי. לאט ובעקביות נעלמו לי כאבי הברכיים הכרוניים וכל מיני כאבים באזורים שונים בגוף. מצאתי את הדרך הנכונה לשמירה על בריאותי ועל משקל תקין.

 

בתוכנית היגייניסטית, כשאדם קולט מידית שהוא נמצא במודעות אחרת, הוויה אחרת, דרך אחרת, נקייה, חדשה המוח שלו מתחיל להתכוונן ולהסתדר בכיוון הנכון. יש לו ייעוץ וליווי צמודים שיכולים לסייע לו במצוקות שעולות. ברור שיש תקופת הסתגלות, עליות ומורדות, אבל למרבה הפלא הסטיות הן בתחום שהמטופל קבע לעצמו והן נסבלות.

 

טריק נוסף  – הקטנת כמויות המזון

טריק שלעולם לא יעבוד לאורך זמן. כיצד אפשר להישאר לא מסופק כשהמזון המגרה לפניך ואת צריכה לבלום את עצמך? כמה פעמים תצליחי לעשות זאת לפני שתשברי?

עכשיו תקשיבו לפלא הבא – אני מעודד את המטופלים שלי לאכול כמה שיותר מהמזון הטבעי כדי שלא ירגישו בכלל תחושה של מחסור ורעב. לעיתים קרובות הם אומרים לי –  אני לא מסוגל לאכול את כל הכמות שהמלצת, אני מתפוצץ. ומה קורה כשהם אוכלים המון מהמזון הטבעי? נכון, הם יורדים במשקל!! הפוך ממה שהייתם מצפים שיקרה. כל מה שהגוף זקוק לו הוא לקבל מזון טבעי באמת ואז הוא מתחיל באיזון וטיפול פנימיים.

הקטנת כמויות המזון הוא מעשה שגוי, אשליתי וחסר סיכוי להצלחה! זה נוגד את הביוכימיה הטבעית של הגוף והשימוש בו נובע מחוסר הבנה וניסיון טיפולי מתאים וממחסור בכלים אמיתיים להתמודד עם הבעיה הסבוכה. לעולם אל תגבילו את כמויות המזון שלכם בדיאטה. לחילופין, אם דיאטה כל שהיא מורה לכם להגביל את כמויות המזון שלכם – היא בוודאות שגויה וזמנה קצר.

 

 

הטריק של ארוחה אחת ביום

 

דיאטת בי"ח כפר סבא מציעה למשל לאכול ארוחה אחת ביום שכוללת כל מה שרוצים. דיאטה מגוכחת זו מקווה שהרעבה במשך היום והגבלה של המזון לארוחה אחת יובילו להכנסת כמות יומית מופחתת של קלוריות. חוץ מזה אפשר לאכול כל ג'אנק שרוצים. ומה עם ההתמכרות למזונות המזויפים? ומה עם הבעיתיות שבאכילה של עודפי חלבון שומן ועמילן ענקיים? וכמה זמן נמשכת אותה ארוחה יחידה, שעה, שעתיים, כל הערב? וכמה קלוריות אפשר לקבל בה אחרי הרעבה של יום שלם?

 

ז. אי שימוש בכלים מנצחים

סיבות נוספות לכישלונן של הדיאטות היא חוסר מקצועיות של המטפלים/דיאטניות שאינם מכירים כלים אפקטיביים כירורגיים ממש שאותם יוכלו להעמיד לרשות המטופל.

לא ארחיב כאן יותר מידי אבל הכוונה היא לפחות לשני כלים: תזונה משתנה בתדירות גבוהה והצום על מים.

 

תזונה משתנה

 

זה כלי שכאשר יודעים לעשות בו שימוש מקצועי הוא יכול להוביל לתוצאות דרמטיות בזמן קצר.

כאשר התזונה משתנה אחת לכמה ימים, אם יש צורך ובהתאם לשיקולים מקצועיים שונים, הגיוון רב ויוצר דינמיקה חיובית. יותר מזה, כאשר התזונה המוצעת נעה מהאפקטיבית ביותר לבעלת ההשפעה הנמוכה יותר ומשתנה בהדרגה אזי התוצאות הן מהפכניות. גישה זו ברוב המקרים היא קריטית להצלחה.

ככלל לא ניתן להגיע לתוצאות משמעותיות ומהירות ללא שינויי תזונה. אי אפשר לרזות על ידי תזונה אחת ויחידה מתחילת הדרך ועד לסופה, עד להגעה למטרה.

 

צום על מים

 

צום על מים הוא הכלי היעיל ביותר להיפטר מרעלים, להיגמל מהתמכרויות ולרדת במשקל במהירות מדהימה. מרבית מטופלי מוצאים שלעיתים הרבה יותר קל להם לצום באופן מוחלט מאשר לאכול. כאשר מוצע להם הכלי הזה מידי פעם הם מאמצים אותו בשמחה ורואים תוצאות מדהימות ומהירות. מובן שצום על מים חייב להיעשות בפיקוח צמוד ואסור להחליט שמתחילים צום על דעת עצמכם וללא השגחה.

אין מטפלים שמכירים את הצום באופן מקצועי ומשתמשים בכלי זה בעבודתם באופן קבוע ושוטף. יש מספר אנשים שמתימרים לקרוא לתזונת מיצים עתירת אלפי קלוריות "צום". בתזונה כזו תוכלו לעלות במשקל בקלות ואם ירדתם קצת אחרי כמה ימי מיצים תעלו הכל בחזרה לאחריהם. לכן תזונת מיצים איננה כלי מתאים למטרת ירידה במשקל והיא תשיג תוצאות הפוכות אצל מרבית האנשים.

אני חייב להזהיר אתכם שרופאים לא למדו אפילו שעה אחת במהלך לימודיהם על הכלי הזה ולכן תגובתם איליו היא שלילית וקיצונית ומגיעה ממקום של בורות מוחלטת. הם ודיאטניות יזהירו אתכם שצום הוא מסוכן כי הוא מוריד את חילוף החומרים ואז…, הוא מוביל לאנורקסיה, הוא מוביל להרעבה וחיסול מאגרי הויטמינים והמינרלים בגוף ועוד מצבור של דברי הבל.

אז ידידי, אנא אל תתייעצו עם אנשים שלא קראו מאמר מדעי אחד על צום ולא ליוו אדם אחד בצום כזה במשך חייהם. עצם העובדה שהצום מסוגל להוביל לריפוי מכל מחלה מעיד יותר מאלף עדים שהוא הכלי העוצמתי ביותר שיש למין האנושי.

נושא הצום חשוב מאין כמותו לצורך הפחתת משקל ולכן אייחד לו מאמר נוסף.

 

מדוע אסור לעשות דיאטה?

הכישלון הוא עניין של זמן

דיאטה היא ההפיך מאורח חיים בריא ולכן נועדה מראש לכישלון. דיאטות נכשלות וננטשות במוקדם או במאוחר. דיאטה היא הונאה עצמית ואשליה, היא ניסיון להמציא משהו שאיננו תואם את חוקי הגוף והבריאות, היא מבוססת על שיקולי נוחות וטעם אישיים או חברתיים-קולקטיביים.

האם שאלתם את עצמכם מדוע אדם שומר מצוות איננו מחליף את דתו כל 3-4 חודשים או אפילו שנה? מדוע מרבית משומרי המצוות מתמידים באורח החיים הדתי שלהם במשך כל החיים? אתם שואלים בוודאי- מה הקשר?

אז ככה, אדם דתי איננו נוטש את דרך החיים שבה בחר כי הוא מאמין בכל ליבו שזו הדרך הנכונה לחיות את החיים, לגדל את משפחתו, לחנך את ילדיו, לחיות בהרמוניה עם העולם ואולי אפילו להיות מאושר.

אז אם יש אורח חיים נכון ומושלם, אם יש תזונה טבעית ומושלמת, ויש כזו, ושלא יספרו לכם שאין, ואותו אורח חיים מוביל את המטופלים שלי למשקל תקין, להחלמה מסוכרת של שנים, להחלמה ממיגרנה, מסרטן, מבעיות לב וסתימות עורקים, מדלקת פרקים ועוד אלף מחלות, אז מדוע לא לחיות על פיו?

מדוע לנסות ולחפש כל שבוע דיאטה חדשנית והזויה כמו דיאטת לחם, הדיאטה של חוברה, הדיאטה של אתקינס, הדיאטה השוויצרית, הדיאטה הים תיכונית, דיאטה על פי סוג הדם, דיאטה בלי פחמימות ודיאטה בלי עצמות ועוד אשליות שנמכרות לציבור מידי שנה?

האם לא היגיע הזמן להבין שבריאות ומשקל תקין הם תוצאה של אורח חיים תקין וקבוע לאורך כל החיים?

כל דיאטה בהגדרה היא סטייה מחוקי הטבע. היא סט של כללים רחוקים מאוד ממה שנכון לגוף מבחינה ביולוגית וביוכימית. ההיגיינה הטבעית מוכיחה זאת כבר 200 שנה !

אם אנחנו רוצים שהחברה שבה אנחנו חיים תהיה גן עדן ולא גיהינום עלי אדמות, חברה שבה אחוז ניכר של האנשים בחברה חולים, מאושפזים, מנותחים, מצונטרים, בולעים תרופות ועושים דיאטות לא שפויות הרי שאנחנו צריכים לסגל לעצמנו אורח חיים שונה לחלוטין מזה שמוביל אותנו למצב העגום הזה (לאורח החיים הזה קוראים הרבה אנשים "קיצוני").

מספר אלי גלבוע על הדיאטות הרבות שעשה:

לא התאים לי לשקול באופן אובססיבי את 80 גרם הפחמימות המותרות ביום. ונשברתי!

הלכתי לקבוצת תמיכה של אוכלים כפייתיים, אבל לא התאים לי הפן הפסיכולוגי/פסיכיאטרי של הטיפול. ונשברתי!

הלכתי לייעוץ אישי הבונה מסלול הרזיה מיידי, אבל לא התאים לי כל המשקאות והתוספים שביקשו ממני ליטול. ונשברתי.

וכך לאחר חודשים של ניסיונות חוזרים ונשנים למצוא את ה-דרך וה-טיפול, מצאתי את עצמי אצל ד"ר אשחר.

 

דיאטה היא תוכנית לכישלון ידוע מראש. דיאטה איננה תחליף לאורח חיים בריא, יציב וקבוע שמבוסס על תפיסת עולם מוצקה ומעניק בטחון עצמי, יציבות ושלווה נפשית. מה שדרוש לאדם זה אורח חיים בריא וקבוע למשך כל החיים. רק כך הוא יוכל להשיג את כל מטרותיו בתחום הבריאות, ההערכה העצמית והשלווה הנפשית.

 

דיאטה היא תמיד תוכנית לא מאוזנת שגורמת לחסרים תזונתיים ולחולי:

אני יודע שמעטים ממומחי הדיאטות יסכימו איתי עם קביעה זו, אבל לאף אחד מהם אין את הניסיון הקליני לא רק בהפחתת משקל, אלא גם בשיפור במצב החולי וירידה בתרופות בקרב אלפי חולים. עליכם להבין שתוכנית מדעית ונכונה חייבת להוביל לכל התוצאות האלה גם יחד ולאורך זמן. זה מה שההיגיינה הטבעית משיגה.

דיאטה היא ניסיון נואש להגביל את האדם בסוגים או כמויות של מזון שבדרך כלל מבוססות על מזון שהוא לא בריא עד לא בריא מאוד. כמובן שכל ממצאי ודוגלי הדיאטות יקראו לדיאטות שלהם "מאוזנות", אך עצתי היא – אל תאמינו להם פן תפגעו. בקשו 10 מספרי טלפון של אנשים שמתמידים בדיאטה שלהם לפחות שנה ומרגישים טוב. לא תמצאו אפילו אחד! בדיאטה אחת מרשים לך לאכול אין סוף לחם (פרופ' קמפבל מוכיח – לחם מלא הוא מוצר לא בריא עד מעודד סרטן) בדיאטה שנייה אין סוף חלבונים שתמיד יבואו יחד עם שומנים קטלניים ומסרטנים, דיאטה אחרת של אלוף הריצה תדחף לכם כמויות ענק של עמילנים, אחרת אומרת "הכל במידה", כלומר כל זבל תעשייתי הוא לגיטימי וכן הלאה. כל דיאטה כזו חסרה בהכרח אלפי חומרי תזונה טבעיים שעם הזמן נרגיש בחסרונם. דיאטות כאלה בונות באיטיות תאים חולים, רקמות חולות, איברים חולים וגוף חולה ומובילות להזדקנות מוקדמת.

כן, בכל דיאטה אפשר לרדת במשקל, אבל המחיר של דיאטות לא שפויות ולו טבעיות הוא קטלני ולעיתים נראה רק לאורך זמן. אחרי תקופה של הגבלות קשות שיוצרות מחסורים שונים מתנפלים על כמויות אדירות של זבל תעשייתי, כי הגוף מורעב מיסודות מזון חיוניים. השבירה תגיע כמובן במצבי משבר – עצב, כעס, ייאוש, תסכול, עייפות או סתם חוסר עניין ושעמום. אז נחזור לטרוף בתאווה יתרה את המזון ממנו ברחנו.

 

ההיגיינה הטבעית היא הגישה היחידה בעולם שמציעה לחזור לתזונה שבני האדם קיבלו מהטבע ברגע שבו נוצרו על פני כדור הארץ.

שום דיאטה לא יכולה להביא אדם למצב כזה לאורך זמן כפי שמתאר אלי גלבוע:

וכך, במשך שבוע אחר שבוע, חודש אחר חודש, הקילוגרמים נשלו ממני בקצב מהיר אבל יותר חשוב מכך, ה"סוללות" שלי התמלאו ואיתן החיוניות שבחיים. פתאום יש לי כוח, מרץ ואנרגיות שלא הכרתי בעבר. ואז הבנתי שאני על דרך המלך והתמלאתי גאווה עצמית ורוח גבית נשאה אותי למחוזות נפלאים.

ברור שרק תזונה שמכילה את כל חומרי החיים יכולה להביא לשיפור דרמטי כזה ממצב של תשישות מוחלטת.

 

דיאטה היא סגפנות שלא ניתן לעמוד בה לאורך זמן:

 

דיאטה הינה משטר של הגבלות זמניות שאדם מוכן לקחת על עצמו כדי להשיג מטרה נכספת. בדיאטה אומר לעצמו האדם – היום, השבוע, החודש אסור לי לאכול את זה וזה, אבל בעוד חודש, אחרי שאגיע למטרתי אוכל לחזור  ולאכול ממנו במידה כזו או אחרת.

האדם מטיל על עצמו הגבלה זמנית ומעמיד למבחן את כח הרצון שלו מידי שעה ומידי יום.

נו, וכמה זמן זה יכול להמשך? התשובה ברורה.

כמה זמן יכול האדם לראות את כולם "חוגגים" מסביבו והוא ישב ויסתכל עליהם כשהוא מלא כמיהה וערגה לטעמים ולמאכלים שמוגשים כשהוא נמנע מאכילתם?

כולנו שונאים משטרים של הגבלה, זה נוגד את הטבע האנושי, אם כך מדוע ללכת נגד הטבע שלנו? הרי יש דרך טובה בהרבה.

הדרך האחרת מתחילה מהבנה עמוקה מה הוא מזון ומה מתחפש למזון כשלמעשה הוא פסולת תעשייתית שיצרני הזבל הזה רוצים שאני אתמכר לו ואוכל אותו. הדרך האחרת קובעת מלכתחילה מה המזון האידיאלי לגוף שלי, מה הדלק שאני מבין שנחוץ לכל תאי גופי ואותו אני מוכן לספק להם. הבנה של הקשר בין מה שאני מכניס לגופי ובין התוצאות שאני מקבל בחיים שלי וכן הלאה. בגישה זו אני מחליט מה אני מוכן להכניס לגופי ומה בשום פנים ואופן אני לא מוכן להכניס לגופי למרות שטיפת המוח שנעשית לי ולחברי. בגישה זו הכל מותר לי ואף אחד לא מטיל עלי שום מגבלות ואיסורים. הכח להחליט מה נכון וטוב לי חוזר אלי ולא לדיאטנית או למטורף אחר שקורא לעצמו מומחה ומכתיב לי לאכול קילו לחם, פסטה, או בשר ביום.

בכל יום ובכל דקה אני מחליט מחדש מה טוב עבורי וכיצד אני מרגיש עם מה שאני עושה, ואז ממשיך בדרכי.

אין פה שום תחושה של סגפנות כי אני מקבל ומחליט על התנהגותי על סמך הנחות יסוד שאותן הנחתי ועל סמך מידע מדעי אותו קיבלתי. האם זה חסר קשיים, בתחילת הדרך בוודאי שלא ולכן ליווי הוא המתכון להצלחה.

 

דיאטה שוברת את רוחנו:

 

לאורך כל הדיאטה יש סיכוי גבוה שאנחנו בדיכאון בגלל תחושת המחסור והמגבלות הקשות. אחרי שאנחנו נכשלים ושוברים את הדיאטה מצבנו הנפשי חמור יותר מלפני תחילת הדיאטה כי אנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להצליח בכך. אבל למרבה הצער, אנחנו לא מחפשים בכלל את הפתרון במישור אחר, אלא מחפשים דיאטה אחרת קלה יותר שאיתה גם נגיע לתוצאות טובות יותר ומהירות יותר כמובן. אחרי שגם איתה אנחנו נכשלים אנחנו כבר מיואשים. עכשיו מגיעה ההבטחה הקוסמת ביותר בצורת אבקת פלא, כדורי פלא, ניתוח, שאיבה ועוד מעשי קסמים כוזבים. במובן זה כל הצעות הקסם הן הונאה עצמית ואשליה זמנית.

אחרי כל הכישלונות מגיעים למסקנה שבעצם – שמן הוא יפה ואין מה לעשות.

 

 

 

פיצוי על כישלון

כישלון בדיאטה מוביל לתסכול איום ותגובה קשה והפוכה להיגיון – בולמוס על כל הבא ליד. אם כעונש ואם כפיצוי על המאמץ שעשה המטופל הוא מתנפל שוב על מזון מזויף ומחזיר את כל המשקל שהוריד.

 

ניסיון לשליטה בכח, לכפייה עצמית של משהו לא טבעי

 

דיאטה איננה פעולה הגיונית וטבעית. היא התנהגות שכרוכה במאמץ נפשי אדיר להחזיק בכללים נוקשים ובלתי טבעיים. החזקים יחזיקו זמן ארוך יותר והחלשים ישברו יותר מהר, אבל כולם לא יחזיקו מעמד יותר מידי זמן. כאשר יש כח שפועל בכיוון אחד – דחיפה לשליטה וכפייה תמיד ייוצר כח נגדי ששווה לו בעוצמתו והפוך לו בכיוונו שיתנגד לכח הראשון. כח השליטה שלנו מוגבל, כח ההתנגדות בלתי מוגבל ולכן במשוואה הזו הסיכוי לניצחון הוא קלוש.

מה הפתרון? הפתרון מצוי במישור אחר, מישור הבחירה הפנימית. כאשר אדם נחשף לסדרה של חומרים ועקב כך מקבל החלטה פנימית עמוקה לשנות את חייו הוא לא פועל מתוך תחושה שמישהו כופה עליו משהו. זה משנה את כל התמונה מהקצה לקצה. פתאום האנרגיה זורמת, הכל פתוח והאדם מקפיד על כללים שמעולם לא היה מסוגל להחזיק בקלות ובשמחה.

כן, בהוויה זו יש מידי פעם תחושה של הפסד שהולכת ונעלמת עם הזמן, כיוון שהמחשבה הדומיננטית יותר היא זו שיודעת לשים על המאזניים את המחירים של כל בחירה ולהחליט בסופו של דבר על הכיוון הנכון עבורי.

יחד עם זאת סטייה מהתוכנית בגבולות מסוימים איננה נתפסת אצל האדם כסוף העולם. הוא יודע שהוא לא יתפרק לא נפשית ולא פיזית מסטייה כזו ושהוא תמיד ידע לנקוט בפעולות "תיקון" קלות כדי לחזור למסלול. כאשר אנחנו לא חמורי סבר עם עצמנו ועם החיים נעלמים הזעזועים והמשברים שאנחנו עצמנו יוצרים.

"גלי" מספרת:

כל היריון העלה אותי במשקל שנדבק אלי ולא ירד. התחלתי לעלות במשקל בצורה איטית אבל קבועה,  דבר שהריץ אותי לבדיקות דם וכך גיליתי שבלוטת התריס לא בסדר, התחלתי בתרופות, הגעתי למשקל של מעל 92 קילו. סבלתי מצבירת נוזלים, כאבים במפרקים, אלרגיות ומבעיות נוספות וכושר ירוד כמובן.

הגעתי לד"ר אשחר כמפלט אחרון. מיד הבנתי שזו לא עוד דיאטה אלא שינוי בחשיבה שמובילה לתוצאות. מתחילת הדרך התחלתי לראות ירידה מהירה ועקבית. בזכות הליווי הצלחתי לעמוד בתוכנית שמעולם לא הייתי מסוגלת להעלות בדעתי שאוכל. כל הסובבים אותי לעגו לי וחיכו שאכשל שוב, אבל הפעם זה לא קרה. במשך 4 חודשים ירדתי 22 קילו. האנרגיות שלי הגיעו לשחקים ומרבית הבעיות נעלמו. בפעם הראשונה שלא הרגשתי שאני בדיאטה, לא הרגשתי מאבק פנימי קבוע, אלא תחושה של השלמה פנימית ומפתיעה. 6 חודשים מתחילת התוכנית אני יכולה לומר שנולדתי מחדש.

 

תעשיית הדיאטות, האבקות והשיקויים היא הונאת הציבור התמים

 

כל אותם יצרני דיאטות פלא, גלולות ו "אבקות הפלא" מבטיחים לנו נסים ונפלאות ללא כל התמודדות ממשית עם הבעיות האמיתיות שטמונות בהתמכרויות שלנו ולמעשה בראש שלנו.

הם אומרים – קבלו תוצאות מידיות ללא שינוי אמיתי ועמוק בהרגלים ובאורח החיים שלכם!! היו שטחיים, עזבו את ההבנה העמוקה של צרכי הגוף והנפש, יש לנו בשבילכם קיצור דרך, פיתרון צ'יקצ'אק!  מכאן גם נובע כישלונן של הדיאטות האלה ו"אבקות הפלא" לאורך זמן והנזקים ההתנהגותיים והתזונתיים-גופניים שהן גורמות.

מדוע לתמוך בכל אותם ניסיונות מסחריים ושקריים לתת לנו פתרונות קסם לבעיה שמיסודה היא בעיה רחבה וכוללת של התמודדות יומיומית במישור השכלי, הנפשי, החברתי, התזונתי, והגופני.

 

גישת "ההיגיינה הטבעית" היא היחידה התופסת את האדם כמכלול של מרכיבים – שכליים, נפשיים, רגשיים, חברתיים וגופניים ומנסה לספק לכל מרכיב את הסיוע המושלם כדי לצייד אותו ביכולת להתמודד עם הקשיים בחיי היומיום. הבנה וסיגול של העקרונות הפשוטים של גישת "ההיגיינה הטבעית"  מובילים את האדם באופן מידי לחיים בהרמוניה עם חוקי הטבע, לחיים שלווים יותר, לשיפור מהיר ביותר במראה הגופני ובתחושת ההערכה לגוף ולתחושה של חיים חדשים ובריאים. כל אדם זכאי להכיר את גישת "ההיגיינה הטבעית" למען בריאותו ובריאות בני משפחתו.

אומר "ציון" על מה שעבר בתוכנית:

הגעתי לד"ר אשחר אחרי שעברתי התקף לב, צונטרתי,הותקן בליבי סטנד והתחלתי להשתמש בכדורים. בקושי יכולתי ללכת שלא לדבר על לרוץ. סבלתי ממשקל יתר גדול – 155 ק"ג , אכלתי גרוע, ברוב שעות היום הרגשתי עייף מאוד ומנמנם, תחושה כללית של חוסר חיוניות, בנוסף סבלתי מדום נשימה בלילה והנשימות שלי היו כבדות מאוד.  גם לאחר שנת לילה הרגשתי עייף מאוד, סבלתי מצרבות כמעט כל יום, אבני כליות, הרבה ליחה, פיטריות בעור,  ושפעות ארוכות של שבועיים בכל פעם.

בעבר ניסיתי כל דיאטה וכל תכשיר, אבל בשום דבר לא עמדתי.

הגעתי לד"ר אשחר נואש אך כבר בסוף הפגישה התמלאתי אופטימיות. בסוף החודש הראשון כבר הפחתתי 18 קילו  ממשקלי. הרבה מהתופעות שמהן סבלתי התמתנו או נעלמו וההבדל היה עצום. עדיין הדרך לפני אבל אני יודע שזו הדרך להצלחה.

 

אז לטובתכם, למענכם ולמען הדורות הבאים, הפסיקו לעשות דיאטות והתחילו לחיות נכון.

מחשבוני תזונה

פרסומת

צמחי מרפא יעילים ביותר לטיפול בתופעות שונות המתבטאות בתכיפות ודחיפות מתן שתן. חברת פריסו היא יצרנית כמוסות מצמחי מרפא המשמשים לטיפול בבעיות שונות בדרכי השתן מזה מאות שנים.

למידע נוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

האם לתזונה ישנה על עיכוב הזדקנות?, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. כידוע ההזדקנות היא גורם הסיכון העיקרי למחלות כרוניות

הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול יפנה

  הודעה חשובה: הכתוב בחוברת זו איננו בגדר מרשם רפואי לטיפול במחלות, אלא ידע שפורסם בכתבי עת מדעיים שמופיעים בעולם. מן הראוי שהנזקק לטיפול